Красимир Манов
Кадър: Euronews Bulgaria

Какви ще бъдат последиците за България от разследването на сделката с турската компания „Боташ“, която беше подписана в последното служебно правителство на президента Румен Радев и ще има ли скок в цената на тока за битовите потребители, след като излязат на свободния пазар на електроенергия. На този и други въпроси пред ДЕБАТИ отговори енергийният експерт Красимир Манов. 

Г-н Манов, както стана ясно, Европейската комисия е започнала разследване на сделката между „Булгаргаз“ и „Боташ“. Съмненията са за нарушения на правилата за конкуренция на пазара. Има ли основания Комисията да започне такава проверка?

Аз бях първият, който го каза, още когато договорът се подписа. И когато излезе първо частична, а после и малко по-пълна информация, накрая всичко по отношение на този договор се разкри.

Още тогава го казах, че така, както е подписан този договор, той представлява национално предателство и е изцяло в ущърб на националните интереси на България. Тъй като ние трябваше да подпишем договор с „Боташ“, който да бъде подписан на равнопоставена основа. Т.е., не само ние да им дадем достъп до нашата газопреносна система, а и ние да имаме достъп до тяхната.

Това се казва „споразумение за междусистемна свързаност“. Те на нас ни дадоха едни мижави права да разтоварваме на техни газови терминали, докато те имат пълните права и възползвайки се от това нещо, „Боташ“ подписаха вече няколко договора за доставки на газ, използвайки този договор с „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ – до Румъния, до Унгария, до Молдова и т.н.

Още тогава казах, че Европейската комисия ще обърне внимание на този договор, тъй като той дава достъп до газопреносната мрежа на Европейския съюз, тъй като ние сме свързани с ЕС. И това нещо се осъществи.

И още тогава казах, че този договор, който Радев (президентът Румен Радев, бел. ред.) го подписа за 13 години с един куп клаузи, които са срещу България – като започнете от транзитните такси, които са до 2.5 пъти по-високи от останалите транзитни такси, и ред други клаузи в договора.

Както и това, че ние се задължаваме два пъти по 1.850 млрд. куб. метра да им осигуряваме, при положение, че на нас такива количества не са ни необходими.

Това е естественият ход, нещата стигнаха дотук. И сега ще има тежки санкции, защото основната причина, заради която ни разследва Европа, е, че ние по този начин вкарваме руски газ в Европейския съюз. Защото няма как да се отдели руския от неруския газ. И по този начин България се използва като заден двор на ЕС за вкарване на руски природен газ.

Още тогава го казах и ето го резултатът. Сега ще търпим пак санкции.

При такъв тип сделки не трябва ли преди това да бъде проведена процедура, за да не се стига до съмнения за нарушаване на правилата за конкуренция на пазара?

Много е правилен въпросът Ви. Това се казва „нотификация“. Първо трябва да се уведоми ЕС, че имаме намерение да сключим договор с „Боташ“ и после да стане ясно какво можем и какво не можем да направим. Само че тогава Румен Радев се биеше в гърдите как решил за хилядолетия въпросите на България с доставките и т.н. Защото те са слуги на руските интереси.

И Румен Радев, и всичките, които той доведе – и Кирил Петков, и Асен Василев, и Николай Денков, всички те работят в ущърб на българския национален интерес и в полза на руския национален интерес, в този случай.

Тъй като няма нотификация, затова Европа започва да се занимава с този въпрос и ще видите какви ще са последствията.

Какви можем да очакваме да бъдат санкциите? Може ли да се стигне до искане за разтрогване на договора?

Първо нека да разследват, после ще видим. Аз няма да се учудя, ако европейската дирекцията по енергетика даде тази история и на европейската прокуратура. Санкциите, които ние можем да претърпим, са огромни. Отделно пък, че ако тръгнем да разтрогваме договора, санкциите са огромни – в порядъка на няколко милиарда.

Този договор така е подписан, че той е изцяло в ущърб на България и това не го твърдя само аз. Включително и министърът Румен Радев – той ги каза същите неща на изслушване в парламента.

Само че те нищо не предприеха. Уж щяха да предоговарят нещо, да смекчат някои от клаузите – нищо такова не се случи.

Путин си подписа няколко договора, ще си продава газ на Унгария, на Румъния, на Молдова и всичките щети са за наша сметка.

Унгария и Сърбия ще отговорят на решението на правителството за налагане на допълнителна такса за доставка на руски газ. Защо досега не е имало такава такса?

Ние имаме такса за пренос и тя се казва „транзитна такса“. Транзитните такси са в порядъка на около 2.5 и 4.5 долара на 100 км на 1000 куб. метра газ.

Това, което нашето правителство въвежда, не е транзитна такса. Това е акциз и те го въвеждат по закона за контрола на ограниченията срещу Русия и този акциз е 20% от цената на природния газ в момента. Той може да стигне и 25%, може и 1/3 от цената.

Това нещо няма никакво правно основание. Тези неща се договарят изначално и първоначално, когато се подписват договорите. Европейската политика по отношение на акцизите е единна. Нашите хубавци го правят по една-единствена причина – защото финансовият министър Асен Василев, който тотално се провали в това да постигне 3-процентен дефицит в бюджета, се чуди откъде да намери пари, за да може да изпълни бюджета.

Той няма откъде да намери тези липсващи около 2.5-3 млрд. лв. и така измислиха облагането на транзитните потоци на „Газпром“.

Първо, никой това нещо няма да го плати – нито „Газпром“, нито някой друг.

Второ, това ще ни създаде огромни, и вече ни създаде конфликти с Унгария, която е член на ЕС и на Шенген и нищо чудно декември месец, когато е гласуването, да наложат вето за влизането ни в Шенген, проблеми със Сърбия и всички други, които по някаква схема ще получават руски транзитен газ от „турско-балкански поток“.

Всичкото това нещо се прави единствено и само, за да се спаси този провален финансов министър, който по същество е и премиер в сянка.

От „Лукойл“ средства не могат да вземат – има фонд за гарантиране на енергийната сигурност, в него досега трябваше да има 2-3 млрд. лв. Няма ги, няма и да ги има. И понеже и това, което измислиха с таксата няма да стане, Асен Василев заговори за взимане на нов външен дълг.

Това правителство носи със себе си само хаос и безумие. Тези хора ще ни натресат огромни проблеми и това се случва.

В последните месеци се случи така, че темата за енергетиката е водеща. Защо се получава така?

На този въпрос, който всъщност е най-важен, отговорът е най-лесен. Слагат се хора, които са некомпетентни в този сектор.

Всичките трима министри на енергетиката досега – Александър Николов, Росен Христов и Румен Радев, никой не разбира от енергетика. Това са подставени лица.

Настоящият министър е зам.-председател на Конфедерацията на работодателите в индустриалния капитал. Единственото, което те говорят, е как битовите потребители трябва да излязат на свободния пазар, на нерегулирания пазар на електроенергия. Резултатът, от което ще бъде – цените ще скочат, въпреки че много псевдоексперти успокояват и правителството говори, че това няма да стане.

По същия начин говореха и 2013 година, когато задължиха българите да изкупуват скъпия ток от фотоволтаиците – цените скочиха и накрая на Бойко Борисов му падна правителството. Същото ще се случи и сега.

Тези хора са некомпетентни, те искат да си правят техните схеми за крадене, да си включват огромните мощности, които са над 30 хил. мегавата от ВЕИ. Само че фотоволтаиците имат един съществен проблем – вечерта токът от тях е нула.

Без въглищата не можем толкова бързо да се оправим. Трябва да мине време, трябва да направим поне два реактора в Козлодуй, трябва да възстановим ПАВЕЦ „Чаира“, през това време бавно и постепенно ще намаляваме въглищата. Макар че аз смятам, като гледам накъде отива светът и все повече хора застават срещу зелената енергия… Това е хубаво нещо, но светът просто не е готов.

Като казахте за излизането на битовите потребители на свободния пазар на електроенергия – ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката основателно ли е? Верни ли са опасенията му, че не са защитени уязвимите групи?

Стигна се до там, че през Закона за енергетиката промениха категорията на земята, върху която може да се изграждат фотоволтаици, което означава, че това е най-голямата част от обработваемата земя в България. Това ще похаби земеделска земя, за да се поставят фотоволтаици.

На нас не ни трябват фотоволтаици, на нас ни трябват ветрогенератори, трябват ни системи за съхранение… но веднага ще ви дам пример. Най-голямата батерия, която е пусната да работи е в Англия миналата седмица и тя е 99 мгвтч.

Няма да се учудя около тези промени в Закона за енергетиката да има много тежки дебати, защото мотивите на президента са абсолютно резонни. Аз не съм най-големият фен на президента, но в случая той е абсолютно прав.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук