Крум Зарков
На снимката: Крум Зарков

„Доклад по Механизма за сътрудничество и проверка за България няма да има“. Това каза служебният министър на правосъдието Крум Зарков.

„Този механизъм юридически не е прекратен. Той продължава да съществува в правния мир, въпреки че по него няма доклади. Всичко това създава едно объркване както сред българските граждани, така и в Европа“, коментира той в ефира на БНТ.

„Доклад ще има, но това е годишният доклад, който се прави за всяка държава и за България има специална глава, както за всички други. Този доклад ще отрази моментното състояние. Създаде се объркване, защото Механизмът за сътрудничество и проверка, друг вид доклад, беше поставен на дневен ред от Нидерландия като аргумент за спирането ни към Шенген и се създаде това объркване“, посочи още министърът.

Той добави, че е разговарял със заместник-председателя на Европейската комисия (ЕК) Вера Йоурова, а другата седмица експерти на ЕК ще направят разговор със заинтересованите институции, именно за да дадат последните си препоръки и да видят изпълнението на предишните, но по общия механизъм за всички страни членки.

Зарков посочи, че докладът по Механизма за сътрудничество и проверка от 2019 г. е завършил с това, че България е изпълнила всички препоръки по този механизъм, с изключение на една – „ставаше дума за отговорността на главния прокурор и че тази последна препоръка ще бъде следена в новия хоризонтален механизъм, който се прилага за всички страни членки. Той се прилага за всички страни членки, но за всяка има специфични изисквания. Нашите са до болка познати“, коментира служебният министър.

Той посочи, че вчера е разговарял със заместник-председателя на ЕК Вера Йоурова. „Тя действително оцени усилията на служебното правителство. Фактът, че подготвихме много важни законопроекти, много законопроекти, които са свързани и с транспониране на европейски директиви, и сме ги сложили като условие за Плана за възстановяване. Тоест, тя оцени усилията на служебното правителство, разбирайки, че то може да стигне до един момент – представянето на тези законопроекти в Народното събрание“, добави Крум Зарков.

По думите му 48-ият парламент е приел пет важни законопроекта, но много не са били приети, сред които законът за антикорупцията и този за механизма за разследване на главния прокурор.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук