Комунистическа Куба не празнува култовия празник на труда днес. Причината е елементарна, но сериозна: на острова има остър недостиг на бензин и дизел, и организаторите не можаха да докарат ликуващи тълпи за тържествата.
По правило за местното празнуване на 1 май (който тук се нарича Международен ден на трудещите се) стотици хиляди хора са събирани из целия остров, ннатоварвани на автобуси и откарвани в Хавана, където да славят труда и комунизма – строй, в който се работи най-съвестно и се постигат невероятни резултати. Демонстрациите в столицата се провеждаха неотменно от 1959 г. след победата на Фидел Кастро и отмяната им поради икономически причини се случва за първи път (през 2020 и 2021 г. бяха отменени заради ковид пандемията).
Огромните опашки пред бензиностанциите стоят от няколко седмици. Понякога шофьорите чакат да напълнят резервоарите си по 4-5 дни.
Куба от години е в тежка икономическа криза. Наскоро президентът Мигел Диас-Канел – наследник на диктаторската династия Кастро, заяви, че страната получава само 2/3 от необходимото й гориво и затова е виновна Венецуела. Двете страни имат бартерна сделка още от 2000 г., по която Куба праща във Венецуела лекари, учители и разузнавачи, а насреща получава нефт. Сега сделката е в опасност.
През последните 20 години и без това закъсалата икономически Венецуела постоянно губи пари, защото не продава достатъчно нефт на международния пазар. „Мисля, че нещата са стигнали до точката, след която те просто не могат да си позволят да подаряват гориво на кубинците“, коментира ситуацията директорът на програмата „Енергия и околна среда“ в Тексаския университет в Остин Хорхе Пиньон.
Експортът на нефт от социалистическа Венецуела към комунистическа Куба за последните години е намалял наполовина заради корупция, лошо управление, санкции и проблеми с добива.
Още международни новини – четете тук