На снимката: Изглед към Ракка, Северна Сирия.

Кюрдските Сирийски демократични сили обявиха в четвъртък, че започват масирана офанзива за превземане на северния сирийски град Ракка, известен като столица на терористичната групировка „Ислямска държава“. Бойците напредват от север и изток, но още не се е състояла голяма битка във вътрешността на града, съобщава „Ройтерс“, като се позовава на свои източници.

Миналата година кюрдските Сирийски демократични сили започнаха операция по обграждане на Ракка и вече са готови за офанизва. Анализатори коментират, че Съединените щати играят ключова роля при вземането на решенията.

На снимката: Бойци на кюрдските Сирийски демократтични сили, в близост до Ракка.
На снимката: Бойци на кюрдските Сирийски демократтични сили, в близост до Ракка.

Не мисля, че има споразумение между САЩ и Русия за Ракка. Нещо повече – убеден съм, че Ракка е един от проблмите в руско-американските отношения, от една страна и в турско-американските отношения, от друга страна. Изглежда, че новата администрация на Тръмп иска да промени нещата или цели промени на границите в този регион. Вероятно това е причината, поради която Съединените щати са посъветвали Сириски демократични сили да започнат освобождаването на Ракка“, заяви политическият анализатор Саркис Касаргян, пред „Ройтерс“.

Според други наблюдатели, САЩ само ще ръководят операцията на кюрдската опозиция, но няма да се ангажират с координацията й. Едностранната офанзива на Ракка, ще се отрази на извънредно комплицираните отношения на Турция с кюрдите.

Атаката на Ракка ще има както положителни, така и отрицателни последици за Турция. Към отрицателните трябва да се отнесе това, че Турция не може да играе съществена роля в тази операция. А най-новото въоръжение, което кюрдите получават от Съединените щати, също може да се окаже заплаха за националната сигурност на Турция, счита политологът Мухамед Аломари.

От друга страна, думата на Турция се чува в сирийската криза и след като битката за Ракка е една от най-важните, подобно на освобождаването на Мосул, гласът на Турция ще продължи да се чува.

Освен това, Ракка е крепостта на „Ислямска държава“, така че ако САЩ и Турция не се споразумеят, военните действия може да продължат дълго, категоричен е Аломари.

При положение, че кюрдите завладеят Ракка, те ще засилят претенциите си за независимост и за отделяне от Сирия, а това няма да зарадва сирийското правителство, защото ще засегне суверенитета на страната, считат още анализаторите.

Едностранната офанзива, от страна на САЩ и подкрепяните от тях сили, ще засили конфликта и ще упражни натиск върху всички участници в него и върху отделните бунтовнически армии. Това ще даде на сирийското правителство по-голямо политически предимство при предстоящите мирни преговори в столицата на Казахстан Астана, на 12 и 13 юни.

Сега силите в Близкия изток се прегрупират, като се формират един вид нови администрации. Това означава, че Сирия ще има по-голямо влияние, особено на преговорите в Астана на 12-ти и 13-ти юни, където няма да има два блока, както досега, а много по-малки групи, което е добре за Сирия, казва още Касаргян.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук