Комисията за защита на конкуренцията се самосезира по сигнал на Върховната административна прокуратура /ВАП/ за евентуално извършени нарушения при определяне цените на масовите автомобилни горива, съобщи БГНЕС. Сигналът е базиран на анализ на Агенция „Митници“ и заради „опасенията в публичното пространство, че същите са в несъответствие със значителния спад в цената на суровия петрол в световен мащаб и са в резултат на наличието на антиконкурентни практики на съответните пазари.“
С Решение № 268/16.04.2020 г. Комисията за защита на конкуренцията образува производство за установяване на евентуално извършени нарушения по чл. 15 и чл. 21 от ЗЗК и/или по чл. 101 и чл. 102 от Договора за Функциониране на Европейския Съюз (ДФЕС) при определяне цените на масовите автомобилни горива по веригата производство/внос – съхранение – търговия на едро – търговия на дребно, както на отделните хоризонтални нива, така и по вертикала, от страна на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, „Лукойл България“ ЕООД, „Сакса“ ООД, „Инса Ойл“ ЕООД, „Ромпетрол България“ ЕАД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „НИС Петрол“ ЕООД, „Петрол“ АД и „Трейднет Варна“ ЕООД.
Повод за образуване на производството e постъпил сигнал от Върховна административна прокуратура относно несъответствието между значителния спад в цената на суровия петрол в световен мащаб (с 47,4% според Агенция Митници) през месец март и намаляването на цените на дребно на автомобилните горива в страната (с около 11%) в същия период. Към сигнала са приложени изготвени от Агенция „Митници“ моментни анализи на пазара на горива в страна за периода от 06.03.2020 г. до 26-27.03.2020 г. и за периода 30.03.-05.04.2020 г. за динамиката на средните продажни цени на бензин и дизел в обектите на следните вериги бензиностанции в страната: Лукойл, Петрол, Шел, Еко, ОМВ, Круиз, Ромпетрол, VM Petrolium и Газпром. Представени са данни и относно средните цени на горивата освобождавани за потребление от данъчните складове.
Според анализа на Агенция „Митници“, спадът на цената на суровината е започнал около 06.03.2020 г. и е свързан с разпространението на COVID-19 и мерките и ограниченията, които държавите по света са предприели за недопускане на неговото разпространение. Цените на горивата в обектите за разпространение към крайни потребители (бензиностанции) са реагирали на промяната на борсовата цена една седмица по-късно (около 12.03.2020 г.). На база представените общи усреднени данни, Комисията съпостави на седмична база (1-4 седмица на м. март) средните крайни цени на бензин и дизел при освобождаването им от данъчни складове и средните крайни цени на бензиностанции, по видове горива. От съпоставката става ясно, че понижението на средните цени на дребно на бензин и дизел плавно следва понижението на средните цени на горивата при освобождаването им от данъчни складове. Въпреки това остават опасенията в публичното пространство, че същите са в несъответствие със значителния спад в цената на суровия петрол в световен мащаб и са в резултат на наличието на антиконкурентни практики на съответните пазари.
Предвид социално – икономическата значимост на горивата, поради прекия им ефект върху цялата българска икономика и прякото им въздействие по отношение на цените на стоките и услугите, предлагани на българския пазар, Комисията извършва постоянен мониторинг на публично достъпни факти и обстоятелства имащи отношение към правоприлагането на ЗЗК. Трайната ангажираност на Комисията е да следи развитието на конкурентната среда и нововъзникналите обстоятелства за състоянието на пазара, включително появилите се в последния месец серия публикации в пресата и съобщения в средствата за масово осведомяване за спад в потреблението на горивата и спад на цената на петрола и как се отразява тя на цената на дребно на автомобилните горива в страната.