Цените на нов лаптоп, „Плейстейшън 5“ (PlayStation 5) и смартфон нарастват значително в сравнение с преди няколко месеца. Основната причина е рязкото поскъпване на чиповете за оперативна памет. Тези компоненти се купуват интензивно от центрове за изкуствен интелект, което намалява наличностите в магазините, посочва проучване на холандската телевизия Ен О Ес.
„По-рано бяхме свикнали цените на устройства да намаляват“, коментира Томас Хохстенбах от технологичния сайт „Туикърс“ (Tweakers), който проследява ситуацията. Доскоро се очакваше след съвсем кратко време да стане възможно купуването на по-добри лаптопи или телефони. „Сега ситуацията се е променила. Вероятно купувате по-лошо устройство в сравнение с предходната година“, допълва той.
Разликата е очевидна в компютърен магазин във Валкенсваард. Управителят показва два лаптопа със сходни характеристики. Единият е с памет от 8 GB и струва 549 евро, а другият с 16 GB е с 200 евро по-скъп. „Цената отразява допълнителната физическа памет“, уточнява той.
Лаптопите и другите електронни устройства зависят от оперативната памет за извършване на задачи. При недостатъчно количество, производителността чувствително намалява. „За основна работа като сърфиране в интернет или писане на имейли, 8 GB са напълно достатъчни“, отбелязва управителят. „Но ако искате да извършвате по-сложни операции, като гледане на филми или интензивна работа с „Ексел“ (Excel), 16 GB е препоръчително.“
Повишаването на цените на чиповете бе забелязано още през есента от онези, които сами изграждат геймърски компютри. Те купуват оперативната памет индивидуално, но цените им вече бяха значително увеличени. Производители на лаптопи с „Уиндоус“ (Windows), като „Ейч Пи“ (HP) и „Дел“ (Dell), тогава предвидиха, че тези увеличения ще отражават на крайния продукт.
„В момента плащате с 50, 100 или 200 евро повече в зависимост от конфигурацията на устройството“, казва Хохстенбах, позовавайки се на данни от „Прайсуоч“ (Pricewatch) – платформа за сравнение на цените на лаптопи, смартфони и друга електроника.
Тъй като се наблюдават сходни тенденции и при един от най-продаваните смартфони на „Самсунг“ (Samsung), Хохстенбах споделя: „Новите модели „Галакси Ей“ (Galaxy A) са с 50 евро по-скъпи от предходните, въпреки че спецификациите остават идентични. За да се сдобиете с телефон със същото качество, просто плащате повече.“
Тази тенденция важи и за геймърските конзоли: цената на „Плейстейшън 5“ е нараснала с 100 евро от началото на годината. „Майкрософт“ (Microsoft) обяви, че „Икс бокс“ (Xbox) също ще увеличи цените от август.
„Следенето на ценовите промени за конкретен модел лаптоп с „Уиндоус“ е предизвикателство“, казва Хохстенбах. „Това е защото производителите предлагат всяка версия за кратко време, преди да пуснат нови модели на пазара.“ Изключение прави „Епъл“ (Apple), която предлага своите лаптопи по-дълго и наскоро увеличи цените си с минимум 100 евро.
Производителите на лаптопи с „Уиндоус“ предприемат и друга стъпка: инсталират 8 GB вместо 16 GB оперативна памет, като запазват ценовото ниво, за да не утежняват финансовото бреме, уточнява Хохстенбах. „Така производят по-нискокачествени устройства. Ако в момента закупите лаптоп за 500 евро, той е значително по-лош от миналогодишния аналог.“
Няма индикации, че цените на чиповете ще спаднат в близко бъдеще. Напротив, тримата водещи производители предвиждат нарастващо търсене от центровете за изкуствен интелект, заключава репортажът.




