Лига на нациите

Футболните ни национали постигнаха победа и във втория мач от новия турнир на УЕФА – Лига на нациите. Селекцията на Петър Хубчев успя да надиграе с 1:0 Норвегия на „Васил Левски“ и поведе в класирането в група 3 на лига „C“ с пълен актив от 6 точки. Припомняме, че на старта на турнира „трикольорите“ надвиха Словения с 2:1 в Любляна, когато с два гола блесна Божидар Краев.

В герой за България тази вечер се превърна Радослав Василев. Нападателят на Черно море влезе на смяна и реализира единственото попадение в мача в 59-ата минута. Това се оказа достатъчно за нашите да завоюват трите точки.

Съперникът, воден от шведския треньор Ларс Лагербак, доминираше през по-голямата част от срещата, като отново на висота игра Пламен Илиев. Известният с прякора Пацо Тигъра вратар на румънския Астра (Гюргево) спаси няколко много опасни положения, съхранявайки мрежата си суха. И другите избраници на Хубчев се бориха мъжки и победата ни е напълно заслужена.

Селекционерът беше принуден да прави промяна малко преди започването на мача. Първоначално заявеният сред титулярите Симеон Славчев се контузи на загрявката и така от първата минута започна капитанът на Берое Мартин Райнов. Другите промени за двубоя с Норвегия в сравнение срещата в Словения бяха включването на Галин Иванов и Страхил Попов. На пейката пък днес остана Тодор Неделев, докато започналият в Любляна Васил Божиков отпадна от сметките на Хубчев поради травма.

Сред титулярите на Норвегия беше Бьорн Маарс Йонсен, който е добре познат у нас с престоя си в Литекс, където беше водещ реализатор.

Гостите стартираха по-активно и още в петата минута Пламен Илиев изпъкна с решителна намеса. Йонсен беше оставен абсолютно сам срещу българския страж, който успя да спаси, демонстрирайки отличен рефлекс. Норвежците продължиха да доминират. В 20-ата минута силен изстрел на Стефан Йохансен прелетя в опасна близост покрай българската врата. Капитанът на Норвегия пропусна да открие резултата в 38-ата минута от изгодна позиция.

Чак в добавеното време на първото полувреме „лъвовете“ успяха да създадат положение за пред вратата на гостите. Ивелин Попов подаде към Краев, който беше изпреварен от противник, а при последвалия корнер Георги Костадинов засече с глава, но покрай целта.

В началото на втората част Йонсен беше заменен от Александър Сьорлот, който до края на мача доста тормозеше българската отбрана. Нашите започнаха по-сериозно да поглеждат към вратата на гостите, а в 50-ата минута Хубчев пусна Радослав Василев на мястото на Райнов, засилвайки нападателната мощ. В 59-ата минута именно нападателят на Черно море реализира. „Лъвовете“ организираха продължителна атака, Краев подаде вдясно към Страхил Попов, който центрира в наказателното поле на Норвегия, където снажният Ради Василев успя да засече точно с глава и да се разпише в десния ъгъл на Руне Ярстейн – 1:0. За нападателя на Черно море това е първи гол с екипа на националния отбор.

До края Пламен Илиев спаси още няколко положения, а в 88-ата минута гостите останаха с човек по-малко след червен картон на Хавард Нордвейт. Националът на Норвегия игра опасно срещу включилия се на смяна Иван Горанов и съдията от Полша Даниел Стефански го изгони. Другата промяна, която Хубчев извърши, беше смяната на Кристиян Малинов с Краев.

С много битка по целия терен националите ни съумяха да съхранят крехкия си аванс и да се поздравят с втората поредна победа в Лигата на нациите.

Следващият мач на България е домакинство на Кипър – на 13 октомври от 21:45 часа.