Лавров и Кулеба

Министрите на външните работи на Русия и Украйна ще проведат в четвъртък разговори на четири очи в Южна Турция в рамките на първия контакт на високо равнище между Киев и Москва, откакто Русия нахлу в Украйна преди две седмици.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган, който настоява Турция да играе ролята на посредник, изрази надежда, че разговорите могат да предотвратят трагедия и дори да помогнат за постигане на споразумение за прекратяване на огъня.

Анализаторите обаче се опасяват, че има само малки шансове за пробив по време на срещата в Анталия между руския външен министър Сергей Лавров и украинския му колега Дмитрий Кулеба.

Висши украински служители, включително министърът на отбраната, проведоха поредица от срещи с руска делегация в Беларус, посветени предимно на хуманитарни въпроси, но Москва не изпрати на разговорите нито един министър.

Към Лавров и Кулеба на срещата в четвъртък сутринта ще се присъедини и турският външен министър Мевлют Чавушоглу, тъй като Турция, която е член на НАТО, желае да поддържа силни отношения и с двете държави, въпреки конфликта.

Във видеоклип във „Фейсбук“ Кулеба потвърди, че се готви да се срещне с Лавров в четвъртък, но предупреди, че очакванията му са „ограничени“.

Той заяви, че успехът на разговорите ще зависи от това „какви инструкции и директиви получава Лавров“ от Кремъл по време на дискусиите.

„Не възлагам големи надежди на тях, но ще се опитаме с ефективна подготовка да извлечем максимална полза“ от разговорите, каза той.

Активен неутралитет

Посещението в Анталия ще бъде първото пътуване в чужбина за Лавров, откакто Русия беше изолирана от западния свят с жестоки санкции, които бяха насочени и към дългогодишния първи дипломат на президента Владимир Путин.

Срещата вероятно ще бъде напрегната, след като миналата седмица в интервю за CNN Кулеба описа Лавров като „Рибентроп на своето време“, сравнявайки го с външния министър на нацистка Германия през Втората световна война.

В сряда говорителят на руското външно министерство Мария Захарова потвърди, че Лавров ще участва в срещата, която ще се проведе в рамките на дипломатически форум, организиран от Чавушоглу в родния му град Анталия.

„Работим, за да спрем превръщането на тази криза в трагедия“, заяви Ердоган в сряда.

Турция е традиционен съюзник на Украйна и доставя на страната безпилотни самолети „Байрактар“, които Киев използва в конфликта. Дроновете са произведени от фирма, чийто технологичен директор е зет на самия Ердоган.

Турският президент обаче се стреми да поддържа добри отношения с Русия, от която Турция зависи в голяма степен за вноса на газ и приходите от туризъм.

Ердоган нарече руската инвазия „неприемлива“, но в същото време Анкара не се присъедини към западните санкции срещу Москва и отказа да затвори въздушното си пространство за руски самолети.

„Този активен неутралитет успя да изведе Турция в центъра на дипломатическата игра“, казва Берк Есен от Германския институт за международни отношения и сигурност.

Малък шанс за пробив

Войната предизвика най-голямата бежанска криза в Европа след Втората световна война, като по данни на ООН повече от два милиона души са преминали границите на Украйна.

Санкциите на Запада срещу Русия не успяха да разубедят Путин да продължи с нападението си.

„Мисля, че всяко усилие помага, но не мисля, че все още има голяма надежда за пробив“, заяви пред АФП директорът на близкоизточната програма на Института за външнополитически изследвания Аарон Стейн.

Преговорите са стимул за Ердоган, който през последните години все по-често среща студен прием от страна на Запада заради едностранните турски операции в Сирия и опасенията за правата на човека.

Турция преживява и тежка икономическа криза, която доведе до срив в стойността на лирата. Разрушаването на отношенията с Русия може да доведе до катастрофа за икономиката.

Сътрудникът на Вашингтонския институт Сонер Кагаптай заяви, че „ще бъде много изненадан“, ако преговорите в Анталия доведат до голям пробив, като други лидери, включително френският президент Еманюел Макрон и израелският министър-председател Нафтали Бенет, също се опитват да посредничат.

Но той похвали като „огромен успех за турската дипломация“ факта, че двамата външни министри „се съгласяват да се срещнат лично на неутрална територия“.

Всичко за войната в Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук