F-16 block 70
Дългоочакваните F-16.

Опитният пилот и директор на кампанията на „Локхийд Мартин“ за F-16 в България Джим Робинсън представи в Пловдив характеристиките на изтребителя, който може би ще влезе на въоръжение в българските Военновъздушни сили, ако правителствата на България и САЩ успеят да постигнат окончателна договореност до юли тази година.

Реално това може да стане най-рано след 4 години, тъй като в момента се създава производствена база в Грийнвил в Южна Каролина, която първо трябва да изработи 16 самолета от този тип по поръчка на Бахрейн, 14 – за Словакия и едва тогава да пристъпи към българската поръчка от 8 изтребителя.

Джим Робинсън представи машината като „най-модерният реактивен изтребител с един двигател в света“, а новостите, в сравнение с познатите вече модели F-22 и F-35, са поне две. Първата е единствената засега в света система за превенция от разбиване в земята в случай, че пилотът загуби съзнание за кратко време. Пред медиите бяха демонстрирани не само графики на възможните ситуации, в които самолет приближава опасно земя, вода и скали, но и автентичен запис от кабината в един от осемте случая, в които тази система вече е спасила живота на пилота, а и самолета. Тя отчита не само промяната във височината, но и реалното отсъствие на човешкия фактор и променя курса на самолета дори при високоскоростно пикиране към земята така, че той да се издигне на безопасна височина, да се изравни и да е стабилен до момента, когато пилотът дойде на себе си и поеме управлението.

Новост в този модел е и радарната система, която може да проследява едновременно до 20 въздушни и наземни цели денем и нощем, а автоматиката подбира най-подходящото оръжие за поразяването им, включително „снайперско“ прицелване.

Обучението на пилотите на този самолет ще бъде девет месеца в САЩ за управление и още три месеца, в които те ще бъдат подготвяни за инструктори. В цената на самолетите влиза и въоръжението, а успоредно ще бъде открита сметка за въоръжение на България, която може да купува боеприпаси от там или от аналогични изделия, производство на страните от НАТО.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук