Отборът на Лудогорец записа заслежена домакинска победа с 2:0 над Берое в мач от 11-ия кръг на Първа лига и по този начин стъпи на върха във временното класиране. Орлите имат 27 точки, а на второ място с една по-малко е ЦСКА-София.

Класиране Първа професионална лига

Първия гол отбеляза Марселиньо в 23-ата минута, а в 86-ата Лукоки удвои. След това попадение бразилецът се превърна в най-резултатния чужденец в Първа лига. Техничният полузащитник вече има на сметката си цели 57 гола в родния шампион.

В 14-ата минута българският шампион създаде първата сериозна опасност. Яцек Горалски отне и намери Джоди Лукоки. Крилото без да се бави центрира към Абел Анисе. Халфът шутира от чиста позиция без подготовка и се виждаше как топката ще влезе в мрежата. Павел Виданов обаче се протегна и спря летежа на кълбото към вратата на гостите и по този начин предотврати чист гол.

Лудогорец Берое

В 23-ата минута домакините поведоха. Марселиньо се възползва от груба грешка на Павел Виданов и с плътен удар разпечата вратата на тима от Стара Загора за 1:0.В 39-ата Еуженио отправи добър изстрел по диагонала, но Хорхе Броун реагира светкавично и изби. Това бе и най-добрата възможност за Берое за отбелязване на попадение.

В началото на втората част играта на двата тима се развали и възпитаниците на Димитър Димитров и Александър Томаш трудно връзваха по 2-3 паса. Лудогорец и Берое залагаха на безцелното изритване на топката напред и логично головите положения бяха кът. Херо прати Марселиньо на крилото и орлите не успяха да сътворят нищо смислено. Въпреки това зелените не дадоха никакъв шанс на своя опонент да застраши вратата на Броун.

В 47-ата минута Лукоки прати топката в мрежата, но голът не бе зачетен заради игра с ръка на бързоногото крило.Постепенно българският шампион подобри играта си и след 58-ата минута напълно надигра своя противник.

Кешеру оправи удар, но стражът Перниш бе заел добра позиция и изби в корнер. Гостите отговориха с няколко атаки, които не доведоха до опасност.В 76-ата минута Клаудио Кешеру стреля опасно с глава, но Перниш със сетни усилия успя да избие в корнер. Последва центриране, при което Анисе опита късмета си, който не го покри.

До края на мача Лудогорец вдигна още оборотите и създаде няколко опасности. В 86-ата минута Натанаел изведе на добра позиция Лукоки, който оформи крайното – 2:0.

Старши треньорът на Берое Александър Томаш заяви, че въпреки загубата с 0:2 като гост на Лудогорец, е видял позитивни неща в играта на своя отбор. Младият специалист обаче за пореден път призна, че голяма част от футболистите му допускат елементарни грешки в наглед безобидни ситуации. Именно след такава падна и първият гол на орлите, който до голяма степен обърка схемата на Томаш.

Александър Томаш

“Мач, който през първата част премина така, както ние желаехме. Единствено не бяхме сметнали, че сами ще си вкараме гол. Лудогорец демонстрира повече самочувствие през втората част. Ние пък имаме проблеми в последните 30 метра. Убягва ни елементарният футбол. Това е проблемът на българския футбол”, заключи Томаш.

“Трябва повече да искаме, да желаем да ни се получават нещата. Грешката на Виданов – може би заради липса на концентрация или пък свръхмотивация, която води до апатия. Елементарна грешка, но никой не е застрахован. Не съм притеснен от това обаче. Повече ме притеснява страхът, когато сме с топка в крака”, допълни още наставникът на Берое.

Наставникът на Лудогорец Димитър Димитров обяви най-големият проблем в тима към този момент. Херо стори това след домакинската победа с 2:0 над Берое, която изкачи орлите на върха в Първа лига.

Димитър Димитров

“При нас имаше огромна умора. Опитах се да дам ротация, но на някои постове нямаме хора. Заради това и Вандерсон получи контузия. За мен играхме срещу един от най-стойностните български отбори. Берое е балансиран тим във всички линии. Трудно ни е, тежко ни е да играем през 2 дни мачове.

Нагласата беше доста по-различна в сравнение с Хофенхайм. Но умората е най-големият ни проблем, особено при външните хора, които са двама – Вандерсон и Лукоки. Мисиджан би бил много полезен. Надявам се нещата с него да се решат, защото сме с 16 човека.

С чужденци се работи малко по-трудно, защото са с по-друг манталитет, но трябва да се намери баланс. Винаги има недоволни, защото играят 10 човека, а 10 са отвън. Виждате и Байерн Мюнхен, какво е отношението там.

Когато си на първо място, има нужното самочувствие и увереност. Притеснява ме сгъстеният цикъл”, оплака се Херо, който обяви, че след две седмици орлите ще трябва да изиграят мачове с Левски, Брага и ЦСКА-София в рамките на 7 дни.