Лудогорец Астана
Снимка: БТА

Българският футболен шампион Лудогорец (Разград) си осигури среща с европейското величие Аякс (Амстердам), след като елиминира Астана и ще играе в плейофния кръг на турнира Лига Европа.

Разградчани сразиха казахстанския първенец с 5:1 на своя стадион и преодоляха пасива от 1:2 от първата среща, информира БТА. При това положение дори и да бъдат отстранени от Аякс, те си гарантираха участие в груповата фаза на турнира Лига на Конференциите, където отиват загубилите от четвъртия елиминационен кръг на Лига Европа.

По два гола за успеха на орлите отбелязаха Бърнард Текпетей и Якоб Пьотровски, а петото попадение беше на сметката на капитана Кирил Десподов. Казахстанците, които не успяха да се отърсят от вихрушката в началото на второто полувреме, завършиха мача с 10 души заради червения картон на Душан Йованчич.

Срещата започна с очакван натиск на разградчани, като в 8-ата минута при меле пред вратата, паднал Текпетей опита да нанесе голов удар. В 13-ата минута се откри нов шанс за домакините. Пьотровски изведе добре Десподов в наказателното поле, но ударът на крилото бе избит от вратаря Чондрич. След това при последвалия ъглов удар Оливие Вердон стреля, но шутът му бе блокиран с крак от Чондрич.

Логично при този натиск Лудогорец стигна и до откриване на резултата. Двама от обичайните участници в последните попадения на шампионите изработиха гола – Аслак фон Витри проби от дясно, но не центрира, а върна успоредна топка на границата на наказателното поле. Бърнард Текпетей овладя топката, финтира един защитник на Астана и стреля, а топката влетя в долния ляв ъгъл на вратаря Чондрич.
Гостите обаче върнаха гола почти веднага. Атака от ляво завърши с центриране на Урега, а в малкото наказателно поле Дембо Дарво надскочи и двамата централни защитници на домакините и наказа вратаря Симон Слуга. А този гол направи отборите малко по-предпазливи до края на първото полувреме. И макар атаки да не липсваха, нямаше опасни удари за двамата вратари.

Но само в рамките на 4 минути Лудогорец стигна до нови два гола и обърна общия резултат в двубоя. 62 секунди след началото на второто полувреме българските шампиони излязоха напред в резултата. Якоб Пьотровски получи топката в централната зона, напредна няколко метра и стреля мощно. Топката обаче се отклони в гърдите на защитник от Казахстан, тупна пред вратаря Чондрич и макар да беше в близкия му ъгъл, стана трудна за спасяване.

В 49-ата минута Бърнард Текпетей вкара втория си гол в мача, който доказа огромната му класа. Той овладя изритана топка от Пластун, пребори се в Йованчич, подмина го, направи двойно подаване с Руан Крус и с мощен изстрел по диагонала не остави надежди на вратаря на гостите. Натискът на Лудогорец продължи и само след нови 5 минути и Аслак фон Витри беше близо до гол, който съвсем да откаже казахстанските шампиони.

И четвъртото попадение не закъсня, като негов автор стана отново Якоб Пьотровски. Кирил Десподов центрира от ъглов удар, Сундберг намери топката с глава и я прати в гредата. Отбита обаче тя падна на крака на поляка, който нямаше как да сбърка от един метър. Играта на Лудогорец вървеше в тези минути и Иван Йорданов също опита късмета си, пращайки топката в аут.

В 67-ата минута дойде ред и на капитана Кирил Десподов да се разпише. Той се измъкна от защитата на Астана, овладя дълъг пас от Руан Крус, пребори се със защитник, за да прати след това топката покрай вратаря.

До края на мача гостите от Астана останаха с десет души заради червен картон на Йованчич, а Спас Делев пропусна още една възможност за гол съвсем накрая.