Лудогорец
Снимка: БТА

Лудогорец (Разград) завърши само 1:1 срещу словенския Олимпия (Любляна) в първи мач от втория кръг в квалификациите в Шампионската лига.

Двата отбора си размениха по едно попадение преди почивката като гостите откриха чрез капитана си Тими-Макс Елшник преди да изтече четвърт час. Доминик Янков възстанови равенството четири минути преди края на първата част. Така крайният победител ще стане ясен след реванша на 1-и август от 21:00 часа на стадион „Стожице“.

По-голямата част от днешната среща премина под проливен дъжд, но Лудогорец доминираше в огромни периоди от мача, съобщава БТА. Тяхното превъзходство беше особено изразително в последните 30 минути, но пропуски на Спас Делев и на Матиас Тисера на три пъти ги лишиха от победата.

Това беше пети мач за 12-кратните шампиони на България срещу словенски отбор, като предишните им опоненти са били Марибор и НШ Мура. И тенденцията да играят трудно срещу противници от тази страна се затвърди, тъй като във въпросните четири срещи Лудогорец има три равенства и една победа едва.

Както се превърна в традиция, Лудогорец представи поредното си ново попълнение преди началото.

Това е пристигналият от Левски (София) централен бранител Сонко Сундберг. А мачът започна доста притеснително за старши треньора на лудогорци Ивайло Петев, който още в 3-ата минута трябваше да извади новата си придобивка в атаката Квадво Дуа. Той пострада при единоборство със съперник и падна на земята, а прегледът на лекаря показа, че смяната е неизбежна.

Гостите от Любляна няколко пъти показаха, че успешно излизат от пресата, с която Лудогорец опита да им отнеме топката пред тяхното поле. И при първата си добра атака дори откриха резултата. Лошо изчистваше на Фон Витри по земя беше посрещнато от капитана на Олимпия Тими-Макс Елшник, който много технично стреля от границата на наказателното поле и прати топката до дясната греда – без особени шансове на Серджио Падт да спаси.

До 20-ата минута играта на домакините не вървеше, но в 23-ата Лудогорец можеше да изравни. Изстрелът на Кирил Десподов от свободен удар срещна горната греда, а нямаше кой да нанесе добавка при падналия на земята вратар Видоушек.

Четири минути преди края на първото полувреме Лудогорец успя да изравни резултата чрез Доминик Янков. Той получи пас от Клод Гонсалвеш, тръгна зад гърба на Марсел Ратник, който се подхлъзна и го улесни. Жорже Силва опита да го стигне, но роденият в Канада български национал продължи сам и от малкото наказателно поле вкара във вратата. Веднага след изпълнението на начален удар обаче защитникът на гостите Давид Суалехе опита странно изпълнение на свободен удар и вратарят Падт едва успя да бутне топката над горната греда.

Може би очакванията бяха за доминация на Лудогорец от първата минута на втората част, но такава нямаше, а атаките бяха в двете посоки. Ивайло Петев направи две промени, за да вземе предимство, но словенците изпуснаха сигурен хол в 57-ата минута чрез Руи Педро. Той влезе в наказателното поле и опита да вкара от малък ъгъл, но стреля в аут. А само след още три минути и домакините можеха да вкарат, но Матиас Тисера се оказа в засада.

В 63-ата минута след щастлив рикошет топката попадна в Нареси, който стреля слабо, но все пак Тисера получи топката. Ударът му обаче от 10-ина метра попадна в тялото на вратаря.

Лудогорец отново се размина с второ попадение в 81-ата минута. Клод Гонсалвеш центрира чудесно, Спас Делев скочи с глава, а топката се отби в гредата. Вратарят Видовшек не успя да я улови и тя отиде у Тисера, който отново не успя да я вкара.
Буквално в последната секунда на 6-минутното продължение Лудогорец можеше да стигне до победата. Спас Делев намери влезлия на скорост Фон Витри от дясно, който върна в назад към Тисера. Словенски бранител обаче беше застанал на голлинията и спря топката.