Лукойл - Росенец
Лукойл

„Прекратяването на концесията на „Лукойл“ за пристанище „Росенец“ е съвместно усилие. Този законопроект мина през икономическа комисия на първо четене“, коментира пред БНТ Мартин Димитров, депутат от ПП–ДБ.

Според Димитров пристанищата, които са вход за важни суровини (като нефт и нефтопродукти например), би трябвало да са под държавен контрол, тъй като държавата е тази, която има силите и механизма за контрол на вноса в България.

„Това дава възможност да се определят такси както намери държавата за добре. В момента е важно, че има мнозинство за реализация на тези идеи“, каза Димитров.

Той справедливо поряза и президента Румен Радев по казуса.

„През октомври миналата година, в резултат на регламент на ЕС, който касае санкциите срещу Русия, е трябвало подобни концесии да бъдат преразгледани и прекратени. Те (служебния кабинет на Радев, б.р.) са поискали и направили изключение от това правило на ЕС по отношение на „Росенец“. Такова ключово решение не се взима от един човек (Радев, б.р.) и неговото правителство, а се информира Народното събрание и се прави обществен дебат“, обясни той.

Не по-различно мнение изказа и бившият енергиен министър от царското правителство Мирослав Севлиевски.

„Прекратяването на концесията на „Лукойл“ за пристанище „Росенец“ закъсня с година и половина. Трябваше да се случи още при правителството на Кирил Петков“, каза той.

Беше ясно още със започването на войната на Русия срещу Украйна, че трябва да се направи нещо с „Лукойл“, както в Италия направиха – назначиха управител на рафинерията в Сицилия“.

Според Севлиевски доброто днес е, че по-голяма част от политическите лидери в парламента са се подписали под проекторешението за прекратяване на концесията на пристанище „Росенец“:

„Това е посоката, в която трябва да вървим. Не може да се правим, че няма война само на 500 км от нас. Трябва да си даваме сметка, че днешният ден няма нищо общо с дните преди 24 февруари 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна. Сега вървим към нова Студена война и трябва да си даваме сметка за това“, обясни Севлиевски.

Няма как, когато активите на Руската централна банка са блокирани почти по целия свят, няма как, когато в Русия активите на западни фирми се национализират или подаряват на някого, ние да продължаваме така, както беше досега“, добави той.

„Разговорът след започналата война на Русия срещу Украйна не може да продължи по същия начин. Кой, кога и как е дал тази концесия, е излишен разговор. Условията са били коренно различни тогава. В ония години Русия, Европа и САЩ се обичаха и работеха заедно. В момента не е така“, напомни бившият министър на енергетиката от времето на Симеон Сакскобургготски.

Според него на „Лукойл“ нищо няма да й стане – фирмата е подготвена, защото е очаквала да се случи именно това.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук