парламент, кворум

Парламентът успя да събере необходимия кворум и започна работа. Сто двадесет и един (121) народни представители се регистрираха в зала.

Поименна проверка за наличие на кворум обаче временно прекъсна работата на депутатите по първото четене на Закона за корпоративното подоходно облагане.

Проверката бе поискана от народния представител от ГЕРБ Станислав Иванов, но предизвика реакция от страна на опозицията.

„Видимо в парламента има кворум. Видимо има мнозинство – над 180 човека. Кажете ми защо трябва да загубите половин час парламентарно време, за да се преброите? Ако на някого му доставя удоволствие да си чуе името от тази трибуна, да излезе тук и да се изкаже. Но няма нужда да губите времето при положение, че има хора в парламентарната зала и това не се оспорва от никого“, заяви депутатът от левицата Георги Свиленски.

Колегата му Иван Иванов пък обвини управляващите, че целта на проверката е единствено да отклони вниманието от важния дебат за повишаването на данъците върху старите автомобили.

„За да не се разбере, че на българските граждани ще им се бърка в джоба“, аргументира се той от трибуната.

Междувременно проверката по списъка, извършена от председателя Цвета Караянчева, установи наличие на кворум от 128 народни представители, което позволи парламентът да продължи работата си.

Депутати взеха решение да заседават с удължено работно време до изчерпване на днешния дневен ред, включващ промените в данъчното законодателство и републиканския бюджет за догодина.

ПРОБЛЕМЪТ С КВОРУМА

Вече втори ден кворумът е на ръба, след като в началото на вчерашното извънредно заседание, на което бяха приети на първо четене бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Държавното обществено осигуряване (ДОО) се регистрираха 122 народни представители.

Втора седмица парламентът събира трудно кворум, за да работи, а някои от пленарните заседания дори се провалиха. Причината за това е, че депутатите от парламентарните групи на „БСП за България“ и ДПС не се регистрират в зала.

Те заявиха категорична позиция, че действията им ще продължат докато вицепремиерът Валери Симеонов не подаде оставка заради думите му към протестиращите майки на деца с увреждания, както и за арестите в Държавната агенция за българите в чужбина, попадаща в неговия ресор.

От „Воля” също поставиха ултиматум за неговата оставка и заявиха, че ако тя не стане факт до края на настоящата седмица, също ще спрат да се регистрират в началото на пленарните заседания.

От партията на Марешки настояха още, освен Симеонов, политическа отговорност да понесе и Красимир Каракачанов.

Депутатите започват днешното заседание с дебатите по второ чене на Закона за корпоративното подоходно облагане, а след тях ще преминат към първо четене на Законопроекта за държавния бюджет за 2019 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук