Парламентът на Македония се събира, за да започне последния дебат по конституционните промени, необходими за да бъде променено името на държавата на „Република Северна Македония“.
Така ще бъде сложен край на дългогодишния спор със съседна Гърция и да отворят пътя на страната към ЕС и НАТО.
За да минат промените, трябва 2/3 от 120-те депутати да гласуват „за”.
Управляващата в Скопие Социалдемократическа коалиция няма достатъчно гласове за да направи промяната в Конституцията, дори и с подкрепата на своите съюзници – етническите албански партии.
Така че премиерът Зоран Заев ще се надява депутати от ВМРО-ДПМНЕ да гласуват за поправките.
Но ако те минат, Атина обещава да вдигне ветото си от кандидатурата на Македония за ЕС и НАТО.
Националистите в западната ни съседка отхвърлят промяната в името с мотива, че страната се е подала на натиска на Гърция.
Те се събират на протест в Скопие в 13 часа българско време – точно когато дебатът трябва да започне.
Президентът Георге Иванов също критикува смяната на името, но ако сега парламентът гласува „за“, той няма да има избор и ще трябва да подпише конституционните поправки.
Въпреки че 90% от участвалите в референдума през септември подкрепиха промяната, той е невалиден защото в него участваха под 50 на сто от имащите право на глас.
Смяната на името трябва да бъде гласувана и от гръцкия парламент, където премиерът Алексис Ципрас също има крехко мнозинство – 153 депутати в 300-местния парламент.
А коалиционният му партньор – министърът на отбраната Панос Каменос, лидер на по-малката партия в коалицията – се противопоставя на споразумението и заплашва да подаде оставка.
Гърция отхвърля името Македония, прието от страната при обявяването й на независимост от Югославия преди 27 години, защото така се нарича и голям район в Гърция.
През юни 2018 двете страни подписаха „Преспанския договор“, с който се договориха името на Македония да бъде променено на „Република Северна Македония“.