Еманюел Макрон заяви, че Китай е поел ангажимент „да се въздържа от продажба на оръжия“ и от „всякаква помощ за Москва“. Той заяви това на общ брифинг за медиите в Париж с президента Си Цзинпин, предаде БТА.
„Приветстваме ангажиментите, поети от китайските власти, да се въздържат от продажба на каквито и да било оръжия или оказване на помощ на Москва и да контролират стриктно износа на стоки с двойна употреба“, които биха могли да се използват за военни цели.
Си призова в Париж страната му да не бъде „опетнявана“ по въпроса за Украйна, където по думите му Пекин играе „положителна роля“ за намирането на мирно решение на войната. АФП отбелязва, че на брифинга не са били разрешени журналистически въпроси.
Западът, начело със Съединените щати, редовно критикува Китай по въпроса за Украйна. Макар да призовава за зачитане на териториалната цялост на всички държави – включително Украйна – той никога не е осъждал публично Русия, отбелязва АФП.
Освен това Пекин укрепи дипломатическите и икономическите си отношения с Москва след началото на руската офанзива в Украйна през февруари 2022 година. Държавният департамент на САЩ обяви нова вълна от санкции в началото на май, по-специално срещу китайски компании, които според него оказват подкрепа на руската инвазия.
Първият ден от двудневното държавно посещение на китайския президент Си Цзинпин във Франция премина под знака на търговските спорове, предаде Франс прес. Си отхвърли безпокойствата, изразени от френския му колега Еманюел Макрон и от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Тримата лидери се събраха тази сутрин на среща в Елисейския дворец. Те демонстрираха общо желание да бъде сложен край на войната в Украйна, но не се и опитаха да скрият разногласията си по другата голяма актуална тема – напрежението в световната търговия, обобщава АФП.
Макрон заяви, че иска да повдигне в дух на „приятелство и доверие“ въпроса за „безпокойствата, за да се опитаме да ги преодолеем“, като призова за „справедливи правила“ в търговията.
ЕС „няма да се поколебае да вземе твърди решения“, за да „защити своята икономика и сигурност“, подчерта Фон дер Лайен.
Тя присъства на разговорите в Елисейския дворец, подобно на предишни срещи на върха Франция-Китай, за да бъде демонстрирана единната позиция на Европейския съюз в областта на търговията, отбелязва АФП.
По-рано Фон дер Лайен разкритикува „нелоялната конкуренция“ от страна на Китай посредством „огромни субсидии“, например за производството на електрически автомобили и стомана.
„Така нареченият проблем с производственият капацитет на Китай не съществува“, отговори Си Цзинпин. Китайският президент каза още, че страната му помага да бъде увеличено световното предлагане, което допринася за смекчаване на инфлационния натиск в глобален мащаб.
Търговските спорове между ЕС и Китай обаче са многобройни и може да доведат довъвеждане на наказателни мита. През последните месеци Брюксел увеличи разследванията за китайски държавни субсидии в редица икономически отрасли, по-конкретно за производството на електромобили.
В завоалирана критика към Германия, френският президент призна вчера, че страните от съюза „не са единодушни“ в стратегията си. Най-голямата европейска икономика често е критикувана, че играе самостоятелно, в опит да запази своя износ на автомобили на китайския пазар, посочва АФП.
Китай отхвърля много от европейските мерки като протекционистки. Властите във втората по големина икономика в света започнаха разследване по-конкретно за субсидии за френския коняк, което бе разкритикувано от Макрон.
Френският президент все пак с опитва да играе ролята на балансьор между двете световни сили – САЩ и Китай.
Вчера Си Цзинпин пристигна във Франция, започвайки първата си обиколка в Европа от 2019 г. Той бе посрещнат с много помпозна церемония в Дома на инвалидите в Париж, отбелязва АФП. След Франция Си ще посети още Унгария и Сърбия – две европейски страни, които поддържат добри отношения с Китай и са смятани за близки до Русия.
Още новини от деня – четете тук