Макрон и Си Дзинпин
Снимка: БТА

Лидерите на Франция и ЕС ще се опитат да представят аргументите на Европа за прекратяване на конфликта в Украйна на среща в Пекин със Си Дзинпин, близък съюзник на Владимир Путин.

Президентът на Франция Еманюел Макрон се срещна с китайския си колега Си Дзинпин в Пекин. Френският лидер заяви, че ще се опита да разубеди Китай да подкрепи инвазията на Русия в Украйна.

Макрон пристигна в Пекин снощи на тридневно държавно посещение. При пристигането си той се ръкува със Си пред Голямата зала на народа, сърцето на властта в столицата.

Си приветства госта си на огромен червен килим, постлан с китайски и френски знамена, докато звучаха националните химни на двете страни.

В началото на срещата между Си и Макрон китайските държавни медии съобщиха, че Си смята отношенията между страните за  „положителни и стабилни“, добавяйки: „Светът днес претърпява дълбоки исторически промени“.

Междувременно Макрон каза на китайския си колега, че разчита на него да „вразуми Русия“ по отношение на нейната война в Украйна.

„Знам, че мога да разчитам на вас да вразумите Русия и всички да седнат на масата за преговори“, каза френският държавен глава на Си.

Въпреки че Пекин е официално неутрален, Си никога не е осъждал руската инвазия. Преди няколко седмици, той дори посети Москва, за да потвърди съюза си с Путин – оформен като антизападен фронт. До момента Си не е разговарял по телефона с украинския президент Володимир Зеленски.

Макрон, който е придружен по време на посещението си от шефа на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, каза, че иска да „бъде глас, който обединява Европа“ по отношение на Украйна и че идването й в Китай служи за „подчертаване на последователността на този подход“.

На среща в четвъртък сутринта с китайския премиер Ли Цян в Народната зала Макрон подчерта значението на диалога между Китай и Франция „в тези смутни времена“.

„Способността за споделяне на общ анализ и изграждане на общ път е от съществено значение“, каза той.

След разговорите на Макрон със Си, двамата ще дадат изявления пред пресата. Следва тристранна среща с фон дер Лайен и накрая държавна вечеря.

Тази историческа визита идва на фона на нарастващия китайски натиск върху Тайван, по същото време, в което президентът на Тайван Цай Инг-уен се срещна в Калифорния с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти.

Припомняме, че Пекин възпира всякакви официални контакти между Тайпе и останалия свят, настоявайки, че островът е част от Китай и многократно предупреди, че срещата не трябва да се провежда.

Китай разположи самолетоносач във води близо до Тайван часове преди разговорите, а три допълнителни военни кораба бяха открити във водите, отделящи острова от континентален Китай, съобщи Министерството на националната отбрана на Тайван.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук