Мама е най-важната детска потребност, каза в интервю за БТА Мариана Соколова от фондация "За Нашите Деца"

Майката е основна нужда за децата и ние говорим за това с тях, въпреки че темите покрай Международния ден на жената на 8 март понякога могат да ни натъжат. Това сподели Мариана Соколова от фондация „За Нашите Деца“ в интервю за БТА, която е ръководител на Детската къща в София и регионален мениджър за социални услуги. В момента в Детската къща са настанени шест деца, а 14 деца се отглеждат в приемни семейства, добави тя. През януари тази година над 600 деца и семейства получиха подкрепа от социалните услуги на фондацията.

Соколова призовава майките, които срещат трудности в отглеждането на децата си, да потърсят помощ и да не се отказват от тях. „Обединявайте се, търсете организации и не спирайте да искате подкрепа. Важно е да има достъп до безплатни социални, здравни и образователни услуги, които да подпомагат родителите в отглеждането на децата“, заяви тя.

Тя допълва, че през годините са постигнати важни неща относно приемната грижа, но все още е нужно да се говори за ползите от нея и да се работи по подобряване на системата за подбор и обучение на приемните семейства, както и да се осигури по-добро финансово и емоционално възнаграждение за тях.

В интервюто Мариана Соколова каза:

Г-жо Соколова, в края на 2024 г. и началото на тази година фондацията обяви, че деца са намерили нови семейства. Тези положителни новини дават ли Ви надежда относно развитието на приемната грижа и осиновяванията?

– Тези щастливи случаи поддържат вярата жива, че всяко дете заслужава да расте в любящо семейство, което му осигурява обич и грижа. Моите надежди за развитие на приемната грижа и процеса на осиновяване са по-умерени, тъй като все още има много нерешени проблеми. Приемната грижа е изключително важна и необходима, но предизвикателствата са много. Един от основните проблеми е финансирането, но по-сериозно е неразбирането и предразсъдъците в обществото, много от които произтичат от политическите играчи. Необходимо е да се осъзнаят значимостта на приемната грижа и отговорността към децата.

Колко деца, за които фондацията е полагала грижи, са намерили нов дом през миналата година, включително чрез приемна грижа или осиновяване?

– Важно е да подчертая, че фондацията помага на много деца и техните семейства. Подкрепата не е ограничена само до децата в Детската къща в София или приемните семейства, а обхваща всички услуги на фондацията. Нашите специалисти осигуряват психологически консултации, логопедична терапия и социална помощ. През 2024 г. фондацията е помогнала на над 4000 деца и семейства. Миналата година Детската къща подслони 12 деца, от които шест вече не са при нас – две от тях са осиновени, а четири са в приемни семейства. За 2024 г. приемните семейства, подкрепяни от фондацията, се грижат за 21 деца, две от които са осиновени, а четири са върнати при биологичните си родители.

Колко деца в момента получават грижи от фондацията и нейните специализирани центрове за подкрепа?

– В момента в Детската къща са настанени шест деца, а в приемни семейства – 14. Най-малкото дете в Детската къща е на 2 години, а най-голямото – на 6. През януари над 600 деца и семейства получиха подкрепа от нашите социални услуги.

Млада майка от Пловдив преди няколко месеца беше готова да се откаже от 20-дневното си бебе. С помощта на екипа на Комплекса за ранно детско развитие в града, тя реши да не изпълнява намерението си. Как действията ви в подобни ситуации?

– Това е един от любимите ми моменти – когато успяваме да предотвратим изоставянето на дете, което е сериозен проблем. Специалистите оценяват капацитета на семейството и каква подкрепа могат да получат от роднини и близки. Всеки случай е индивидуален. Прави се оценка какво би било най-доброто за детето.

Колко случаи на изоставени деца сте успели да предотвратите?

– През 2024 г. сме работили по 28 случая, от които 11 са били успешни. За януари имаме четири случая, два от които са успешни.

Днес е 8 март – Денят на майката и на жената. Какво послание имате към майките, които срещат трудности в отглеждането на децата си?

– Търсете помощ и подкрепа. Ако не я намерите, продължавайте да търсите. Имате право на това, а децата ви също. Бойте се за правата си и не се отказвайте, даже и да не намирате нужното. Ние сме тук, за да помагаме. Обединявайте се, търсете промени и не спирайте да искате съдействие. Важно е да имате достъп до безплатни социални, здравни и образователни услуги, които добрe да подкрепят родителите в грижата за децата им.

Фондацията организира събитие с външния министър на Великобритания Дейвид Лами. Какво Ви направи впечатление относно грижата за децата във Великобритания?

– Има разлика в подходите при интервенция и превенция. В България реагираме, след като вече е възникнал проблем. Във Великобритания акцентът е върху предварителната помощ, за да се предотвратят кризисни ситуации. Там приемната грижа също е по-развита. Необходимо е да се работи усилено тук, за да се постави приемната грижа на по-високо ниво, включително в процеса на подбор и обучение на приемните семейства, осигуряване на адекватна финансова и емоционална подкрепа. Приемните семейства имат огромна отговорност и обществото трябва да осъзнае, че децата, които се настаняват при тях, са преминали през травматични преживявания. Те имат нужда от системна подкрепа, за да се справят с последиците от тези травми.

Нужна ли е информационна кампания за приемната грижа?

– Безспорно, такава кампания е необходима. Целта ѝ би трябвало да бъде, че най-важното право на детето е да расте в семейна среда. Ако по някаква причина това не може да бъде биологичното семейство, то ние като общество имаме отговорността да намерим най-подходящото заместващо семейство. Семейството е естествената среда за развитие и благосъстояние на децата. Нужно е активно да се работи за преодоляване на негативните предразсъдъци към приемната грижа, тъй като в София годишно има нужда от 90 приемни семейства, а към момента има само 27. Ролята на държавата, медиите, организациите и общините в този процес е извънредно важна.

Как бихте описали работата си – призвание или мисия?

– Повече от две десетилетия съм се ангажирала с тази дейност и я приемам като благословия. Когато синът ми беше малък, той казваше, че имам много деца. Осъзнавам положителната промяна в сектора. Много е свършено през годините, включително приемането на закон за социалните услуги с централно място за децата и техните семейства, но пътят напред остава.

Как отбелязвате 8 март с децата, или това може да предизвика тъжни емоции?

– В нашата фондация споделяме мнението, че емоциите са важна част от психичното здраве и трябва да знаем как да ги разпознаваме и споделяме. Честваме 8 март с децата, въпреки че разговорите около празника понякога ни натъжават. Няма как да игнорираме темата. Майката е основната нужда за всяко дете. Понякога децата не помнят или дори не познават майка си. В някои случаи те могат да са ядосани, а в други да чакат с нетърпение да я видят. Често се опитват да си представят каква ще бъде тяхната майка, защото тя е центърът на техния свят. Всички ние носим отговорност за децата ни.

Няма нищо по-ценно от това да видиш бляскавите очи и широка усмивка на детето, когато то най-накрая е с мама и татко. Тези моменти са безценни и подчертават същинското значение на любовта и принадлежността.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук