Манчестър сити празник

Отборът на Манчестър Сити стана шампион на Англия за сезон 2020/21, след като най-близкият преследвач на „гражданите“ Манчестър Юнайтед загуби домакинството си на Лестър Сити с 1:2. По този начин Сити има преднина от десет точки на върха на класирането три кръга преди края и няма как да бъде изместен от първата позиция.

На „Олд Трафорд“ мениджърът на домакините Оле Гунар Солскяр заложи почти изцяло на резервни футболисти заради изключително сгъстената програма, която предвижда Юнайтед да изиграе три мача в Лигата в рамките на само пет дни. Промените в състава се отразиха на терена и Лестър доминираше, особено през второто полувреме, за да стигне до ценен успех в битката за топ 4. Люк Томас даде преднина на „лисиците“ още в 10-та минута със страхотен изстрел от воле с левия крак след центриране на Юри Тилеманс отдясно, но намиращият се в страхотна форма Мейсън Грийнууд изравни пет минути по-късно след самостоятелен пробив и точен удар по земя с десния крак. Това обаче се оказа единственият точен изстрел на Юнайтед в целия двубой, а игровото предимство на гостите след почивката се изрази в гол на централния защитник Чаглар Союнджу, който оформи крайното 2:1 в полза на Лестър.

По този начин тимът на Брендан Роджърс се изкачи до трето място в класирането с 66 точки, а Манчестър Юнайтед остава на втора позиция с актив от 70 точки, десет по-малко от лидера и нов шампион Манчестър Сити. За „гражданите“ това е трета титла в последните четири години, пета в последните десет и общо седма в историята на клуба. По този начин те вече делят петото място във вечната ранглиста по шампионски титли на Англия с Астън Вила, изпреварвайки шесткратните шампиони Съндърланд и Челси, като пред тях остават единствено Манчестър Юнайтед (20), Ливърпул (19), Арсенал (13) и Евертън (9).