Манчестър Юнайтед записа трета поредна победа в Група „А“ на Шампионската лига, след като надделя с 1:0 над Бенфика като гост. Двата тима изиграха доста слаб двубой за стандартите на надпреварата, но все пак гостите заслужиха успеха с по-активна игра.

Бенфика Манчестър Юнайтед

Голям принос за този резултат имаше 18-годишният страж на орлите Миле Свилар, който се намеси неадекватно при един фаул, изпълнен от Маркъс Рашфорд, който бе записан като голмайстор. Червените дяволи имат вече девет точки, докато Бенфика остава с нула.

Класиране група А

Свилар започна на вратата на португалския тим и стана най-младият вратар в историята на ШЛ (18 години и 52 дни), а Диого Гонсалвеш действаше отляво на атаката на Бенфика. Жозе Моуриньо беше направил четири промени в сравнение със състава от дербито с Ливърпул през уикенда. Виктор Линдельоф бе титуляр срещу бившия си клуб. Дейли Блинд, Хуан Мата и Маркъс Рашфорд също стартираха.

Домакините създадоха първата по-добра ситуация, когато в 15-ата минута Салвио получи доста добро подаване, но от 11 метра стреля встрани от вратата. Много скоро след това Лукаку засече с глава центриране от корнер, след което топката срещна напречната греда, но същевременно бе отсъден фаул в атака на белгиеца.

В 32-рата минута Блинд центрира добре към Рашфорд, който засече на далечната греда, но прати топката над вратата. Няколко минути след това Свилар спаси удар на Матич. Това бе и периодът през първата част, в който гостите взеха инициативата и натиснаха своя съперник. Три минути преди почивката Мхитарян направи добър пробив, нахлу в наказателното поле, но също стреля неточно.

В крайна сметка полувремето премина с леко превъзходство на гостите, но завърши без нито едно чисто голово положение и само с един точен удар, отправен от Неманя Матич.

Червените дяволи стартираха по-активно и втората част. Рашфорд и Матич отправиха два удара от далечна дистанция. В 60-ата минута Рашфорд затрудни Свилар с два последователни корнера. Разколебаната игра на стража на Бенфика взе връх четири минути след това, когато Рашфорд изпълни фаул от над 35 метра.

Ударът не бе нито силен, нито остър, но 18-годишният вратар хвана топката зад голлинията си, подарявайки попадение на гостите. Голът бе записан на името на нападателя на Манчестър Юнайтед, но спокойно може да бъде разгледан и като автогол на Свилар.

До края Марсиал, който замени получилия контузия Рашфорд, пропусна да удвои. Домакините опитаха някакъв натиск в последните минути, но това не доведе до особени опасности пред вратата на Де Хеа, освен няколко корнера. В добавеното време Бенфика дори остана с човек по-малко, след като Луизао получи втори жълт картон.

Мениджърът на Манчестър Юнайтед за пореден път показа острия си език след победата с 1:0 над Бенфика в Шампионската лига. Португалецът първо нападна другите мениджъри, които се оплакват, когато имат много контузени, а след това пък заяви, че има чувството, че да играеш защитно е престъпление.

“Аз никога не говоря за контузии. Някои мениджъри постоянно плачат и плачат, аз не го правя. В такива моменти трябва да забравиш за контузените и да надъхаш играчите, с които разполагаш. Ако искате бих могъл да плача в следващите 15 минути. Нямаме Златан, Погба, Фелаини, Рохо.

Мога да се оплаквам, но няма. Ние се оправяме с това, с което разполагаме. Отидохме в Ливърпул с двама централни халфове и нищо друго. Днес трябваше да взема това момче Скот Мактомини, защото нямах друг избор. Въпреки това в 12 мача имаме 10 победи, 2 равенства и 9 “сухи” мрежи. Не е зле”, заяви Моуриньо.

“Понякога имам чувството, че да играеш защитно е престъпление, но това също може да носи резултати. Ние сме на точка от класиране напред в Шампионската лига и на една победа от гарантирано първо място в групата с два мача в аванс. Смятам, че това е повече от добре.

Имах информация за техния вратар и казах на моите играчи да опитват да го притесняват при статични положения. Слагах футболисти около него при корнери, за да не може да излиза напред. Той обича да рискува, но това е често срещано при добрите вратари. Той нямаше късмет при нашия гол”, допълни Специалния.

В другата среща от групата Базел взе предимство в битката с ЦСКА (Москва) за второто място в класирането, след като победи армейците с 2:0 като гост. Таулант Джака и Димитри Оберлин  се разписаха за гостите, които имат вече шест точки – три по-малко от лидера Манчестър Юнайтед и три пред руския си съперник.

ЦСКА Москва Базел

Георги Миланов започна като титуляр за домакините и остана на терена до 70-ата минута. Опитният Игнашевич и възстановеният от контузия Васин стартираха в отбрана, в  Витиньо и Жамелетдинов водеха атаката на армейците. Бившият играч на ЦСКА (Москва) Марек Сухи бе титуляр за Базел, а гостите бяха без Ван Волфсвинкел.

Антирекордът на Акинфеев продължава, като това бе 42-ри мач поред в ШЛ, в който стражът на ЦСКА допуска гол.

В 17-ата минута Витиньо стреля опасно от фаул от границата на наказателното поле, но топката премина над вратата. Нарушението бе срещу Георги Миланов, който бе доста активен в тези първи минути. В 29-ата минута Таулант Джака се пребори за една топка с Березуцкий, напредна и стреля от около 23 метра, пращайки топката в далечния ъгъл – 0:1.

Армейците не успяха да отговорят на поставеното предизвикателство и не съумяха да нанесат нито един точен удар до края на първото полувреме.  В самото начало на втората част Албиан Ажети вкара за втори път топката във вратата на Акинфеев, но попадението бе отменено заради засада.

Две минути преди края стражът на домакините спаси нов опасен шут на Оберлин. В самия край нападателят на швейцарския тим успя при третия си опит. Джака изведе Оберлин зад отбраната и той не пропусна за крайното 0:2.