Брилянтно изпълнение на Лоренцо Инсиние в началото на второто полувреме поведе Наполи към впечатляваща победа с 3:0 над Шахтьор (Донецк) в среща от група „F“ на Шампионката лига.

Италианският тим взе реванш за загубата от украинците на старта на груповата фаза и вече има предимство в преките двубои, с което запази шансовете си да продължи на осминафиналите.

Класиране група F

За целта Наполи трябва да победи аутсайдера Фейенорд като гост в последния кръг, а в същото време Шахтьор да загуби домакинството си на Манчестър Сити, който е с пълен актив от 15 точки до момента.

Освен Инсиние, за неаполитанци се разписаха Пьотр Желински и Дрис Мертенс в края на двубоя. Гостите могат да съжаляват за пропуските си преди почивката, когато имаха по-чистите положения.

Единствено победата можеше да остави Наполи в играта за второто място, след като тимът на Маурицио Сари взе едва 4 точки от първите си 4 мача. Гостите пък знаеха, че равенство на “Сан Паоло” ще ги класира за осминафиналите и излязоха много по-спокойни.

Наполи Шахтьор Донецк

Още в началото на двубоя Инсиние изведе Кайехон на добра позиция, но Андрий Пятов се намеси и спаси сигурен гол. Гостите отговориха с далечен удар на Тайсон, преминал над вратата. Острието на Шахтьор имаше още един шанс малко по-късно след грешка на Амаду Диавара, но не се възползва.

Най-дейният в състава на Наполи – Инсиние, застраши Пятов с фалцов изстрел, който отиваше право в горния ляв ъгъл на вратата, но стражът на украинците изби в корнер. Марек Хамшик напомни за себе си със силен, но и също толкова неточен шут, а Марлос и Фред не успяха да изведат Шахтьор напред в резултата след две много добри атаки на миньорите.

В 55-ата минута Инсиние проби по левия фланг и си освободи място за удар. Последва прекрасно попадение в далечния удар, което нямаше как да бъде спасено от Пятов. Малко след гола Инсиние усети болки в коляното и беше заменен.

Домакините продължиха да играят вдъхновено, а Желински премина в по-предни позиции. Полякът като по чудо не вкара за 2:0 след чудесна атака на Мертенс, но в последните минути Наполи довърши съперника си.

В 81-ата минута именно Желински успокои тифозите на домакините с втори гол след комбинация с Мертенс. В 83-ата Мертенс оформи крайния резултат отблизо, след като преди това Пятов с мъка изби удар на Раул Албиол.

В другата среща от групата Манчестър Сити се класира за елиминационната фаза на Шампионската лига, след като победи с минималното 1:0 аутсайдера Фейенорд след гол на Рахим Стърлинг две минути преди края. За гражданите това бе пета победа от пет мача в най-комерсиалния турнир, докато холандският тим остава без нито една точка в групата.

Манчестър Сити Фейнорд

Домакините очаквано действаха доста открито от самото началото, но чистите голови положения се забавиха. Първото истинско такова бе създадено в 33-ата минута, когато Де Бройне проби по левия фланг, след което центрира прекрасно към Агуеро, който засече с глава, но стреля над вратата.

Минута след това Брад Джоунс изби удар на Стърлинг. Фейенорд отговори с опасен изстрел на Ларсон, който премина много близо до дясната греда на Едерсон.

В 42-рата минута стражът на Сити се намеси решаващо, спирайки добър пробив на Тони Вилена. Халфът на гостите падна, претендирайки, че е бил фаулиран, но дузпа нямаше.

В самото начало на втората част Ван Бийк изчисти в последния момент, рискувайки да си отбележи автогол, остро центриране на Давид Силва. В 63-ата минута страхотен изстрел на Де Бройне от границата на наказателното поле профуча встрани от вратата. Шест минути след това Едерсон спаси Сити след като изби удар отблизо на Бергуис.

Четвърт час преди края Агуеро овладя на гърди центриране на Силва, обърна се и шутира, но топката отново премина на сантиметри встрани. Секунди след това в игра за своя дебют за първия отбор се появи 17-годишният Фил Фоудън, който бе бурно аплодиран от феновете на „Етихад“.

Две минути преди края на редовното време Рахим Стърлинг все пак вкара така чакания от домакините гол. Гюндоган изведе добре английския национал, а Стърлинг прехвърли Джоунс, вкарвайки в четвърти пореден мач в Шампионската лига.

Сити си гарантира първото място в групата с пълен актив от 15 точки, докато Фейенорд остава без нито една.