Илон Мъск обяви, че оттегля офертата си за закупуване на Twitter на стойност 44 млрд. долара, като твърди, че споразумението е нарушено многократно, съобщи Би Би Си. Съобщението е последният обрат в сагата, след като през април най-богатият човек в света реши да купи социалната мрежа.
Мъск заяви, че се е оттеглил, тъй като Twitter не е предоставил достатъчно информация за броя на фалшивите и спам акаунтите. Сега той обяви, че „Туитър“ е нарушил много от клаузите на първоначалното споразумение, подписано през април. Twitter заявява, че планира да предприеме правни действия за прилагане на споразумението.
„Управителният съвет на Twitter се ангажира да приключи сделката на цената и при условията, договорени с Мъск“, написа председателят на Twitter Брет Тейлър в социалната мрежа, с което постави началото на потенциално дълга и продължителна правна битка между двете страни.
Скандал за фалшиви акаунти
През май Мъск заяви, че сделката е „временно спряна“, тъй като очаква данни за броя на фалшивите и спам акаунти в Twitter.
Милиардерът бизнесмен поиска доказателства в подкрепа на твърдението на компанията, че спам и бот акаунти съставляват по-малко от 5% от общия брой потребители.
В писмо, подадено до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ, адвокатът на Мъск заяви, че Twitter не е успял или е отказал да предостави тази информация.
„Понякога Twitter игнорираше исканията на Мъск, понякога ги отхвърляше по причини, които изглеждаха неоснователни, а понякога твърдеше, че ги изпълнява, като същевременно предоставяше на Мъск непълна или неизползваема информация“, се казва в писмото.
Спам акаунтите имат за цел да разпространяват информация до голям брой хора и да манипулират начина, по който те взаимодействат с платформата. В четвъртък Twitter заяви, че всеки ден премахва около 1 милион такива акаунта.
Мъск обаче смята, че спам или бот акаунти може да представляват 20% или повече от потребителите на Twitter.
Вследствие на новината акциите на Twitter спаднаха със 7%.