Омбудсманът Мая Манолова представи законопроект за ограничаване на привилегиите на банките и монополистите. Тя предлага да се направят промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) в частта изпълнително производство. Общественият защитник обяви инициативата по време на дискусия на тема „Защита от неравноправни клаузи и свръхпривилегиите на банките“.
По думите на Манолова ГПК трябва да осигури защита на потребителите от неравноправни клаузи в договорите с монополни дружества, колектори, фирми за бързи кредити, банки и кредитни институции при снабдяването им с изпълнителен лист по реда на заповедното производство.
„Действащото законодателство на ГПК е в полза на банки, монополни дружества, фирми за събиране на вземания и колекторски фирми, които разполагат с облекчени процедури за събиране на своите вземания“, подчерта Манолова.
Тя поясни, че особени привилегии за събиране на вземания имат банките, които при условията на чл. 417 т. 2 от ГПК могат само на база на едностранен документ да се снабдят със заповед за изпълнение срещу длъжник и да започнат процедура по принудително събиране. Промените в ГПК, даващи възможност на банки, монополисти и колектори да събират вземания без съдебно решение, бяха направени по време на Тройната коалиция и оттогава на няколко пъти са правени опити за отмяната им. Досега – безуспешно.
Срещу България има наказателна процедура заради несъответствие с правото на Европейския съюз във връзка с неравноправните клаузи в потребителските договори, за което през януари тази година Европейската комисия даде на страната ни двумесечен срок за справяне с проблема.