По време на Кубинската криза през 1962г., Светът бил на прага на ядрен Армагедон, така както никога преди не е бил.
По онова време, размерите на евентуалната криза не били напълно ясни, но 40 години по-късно човечеството осъзнало каква криза е била предотвратена.
През 2002г. Националният архив на САЩ разсекрети подробности около инцидент по време на Кубинския конфликт.
Съветски подводници, които се движели в Атлантическия океан, едва не пуснали торпеда с ядрени бойни глави срещу американски плавателни съдове.
Експертите са единодушни – ако руснаците са били пуснали атомното оръжие, американците със сигурност са щели да им отговорят. А оттам щяло да се стигне до ядрена война и … до края на света.
Невероятно, но факт – войната била предотвратена от един военен офицер от СССР – Василий Архилов.
По данни на директора на Националния архив, Архилов е спасил Света.
КАКВО СЕ Е СЛУЧИЛО?
Въпросното събитие се разиграло на 27 октомври 1962г. Тогава американски самолетоносач на Военноморските сили и повече от 10 ескортиращи кораба, проследили четири руски подводници, които маневрирали в спорната зона между САЩ и Куба.
Последвал обстрел и от въздух, и от корабите. Така успели да неутрализират 3 от дизеловите подводници. Предполага се, че американските военни са изстрелвали подводни гранати, в опит да накарат врага си да се покаже над водата.
Три от съветските подводници капитулирали, но една успяла да се измъкне – B-39.
Капитанът й – Валентин Савитски по грешка сметнал, че започва война и решил да използва ядрено торпедо. В съответствие с протокола, той поискал съгласието на двама офицери. Единият от мъжете потвърдил заповедта, но 36-годишният първи офицер Архипов отказал.
Между капитана и Архипов избухнал ожесточен спор. Василий твърдял, че първо трябва да се уверят, че наистина има война, преди да изстрелят ядрено оръжие.
Офицерът бил известен със своята храброст и самообладание. Репутацията си спечелил година по-рано, когато участвал в поход с подводницата К-19 в качеството си на дубльор на командира. На 4 юли възникнала авария, при която имало риск да избухне ядрен взрив. По време на ликвидацията на аварията на лодката възникнал конфликт – няколко офицери застанали срещу командира си кап. 2 ранг Николай Затеев заради решението му да потопи лодката и да евакуира екипажа на остров Ян Майен. В сложната ситуация командирът трябвало да вземе твърди мерки, за да избегне избухването на бунт на борда на подводницата. Архипов застанал на страната на командира си.
И в този случай, Василий успял да убеди капитана си да не изстрелва ядреното оръжие. Никога няма да разберем какво точно е казал той на Савитски. Но, както казва Томас Блантън – бивш директор на неправителствения Национален архив по сигурността, „човек на име Василий Архипов спаси света“.
От подводницата изпратили сигнал със следното съдържание: „Прекратете провокацията!” и след малко бомбардировките над тях спрели.
Архипов бил посрещнат в родината си като герой, но скоро го сполетяла съдбата на всички известни личности – бил забравен.
Пенсионирал се от флота на СССР като вицеадмирал през 1980г. Причините за смъртта му през 1998г. не са ясни. Има теории, че бил болен от рак на бъбреците, който развил именно заради излагането на радиация.
Архипов е описван от съпругата си като скромен, любезен човек, който просто поговорил със Савитски. Точните детайли са противоречиви. Обикновено историята се разказва така: всеки един от капитаните на трите съветски подводници в океана край Куба е имал властта да изстреля ядрено торпедо, ако и само ако, разполага със съгласието на тримата най-висши офицери на борда.
Още любопитни новини може да намерите на страницата ни във Фейсбук