На втори национален протест излязоха специалистите по здравни грижи пред Министерството на здравеопазването в София, както и пред общините в цялата страна. Този път те опънаха палатка пред ведомството по подобие на протестите на майките на деца с увреждания от инициативата „Системата ни убива”.
С плакати „Системата убива и нас” медицинските сестри още веднъж шумно показаха на властта, че искат тя да работи. Макар и да се чуха викове „Оставка”, по-късно организаторите уточниха, че не искат здравният министър Кирил Ананиев да си ходи.
20 дни след първата си демонстрация, с изтичането на срока, който бяха дали на ръководството на ведомството да разгледа техните искания и да изготви предложения по тях, сестрите са категорични, че отговорът не ги задоволява. А именно – пари за по-високи заплати няма, но се предлага съставяне на работна група.
„Единственото нещо, за което вчера се разбрахме с министъра, е от вторник, 26-и да направим една работна група, в която ще участват представители на всичките асоциации и да направим една методика за разпределение на работна заплата. Но това, което чухме сутринта в ефир от министър Ананиев…вече не знаем дали има смисъл въобще да си губим времето да развиваме тези правила, тъй като той каза, че пари няма и няма как да бъдат изпълнени”, каза пред журналистите организаторът на протест Мая Илиева.
Медицинските специалисти у нас работят за между 650 и 750 лева на месец, което оценяват като унизително заплащане. Те настояват заплатите им да се равняват на поне две минимални заплати.
Но ниските възнаграждения далеч не са единственият проблем. Голямата част от медицинските сестри у нас са в предпенсионна възраст или вече пенсионирани. Заплахата от перманентна липса на кадри опасно е надвиснала над професията и причината не са само ниските заплати, но и липсата на кариерно развитие, казват протестиращите.
„При медицинските сестри няма развитие. Младите хора нямат желание да започнат там, защото няма кариерно развитие. Освен това особено в детските заведения ние нямаме план за обучение. Никой не обучава медицинските сестри”, каза една от протестиращите.
В телевизионно интервю тази сутрин министърът на здравеопазването Кирил Ананиев категорично заяви, че натиск върху медицинските сестри да не протестират не е имало. Те обаче твърдят друго.
„Ако отидете в болница „Токуда”, където работя, там от сутринта натискат колегите да не работят. Заплашват ги, че нямат право да протестират и ще използват охраната срещу тях, ако има безредици и нарушаване на обществения ред”, каза още Мая Илиева.
Преди дни омбудсманът Мая Манолова публично защити медицинските сестри и се обяви против оказвания срещу тях натиск. Днес тя дойде пред сградата на Министерството на здравеопазването, за да подкрепи протестиращите, заявявайки,ч е техните искания са справедливи.
„Исканията са им абсолютно справедливи. Те искат уважение и достойна оценка на техния труд, без който ние като общество не можем. Така че би следвало и ръководството на здравното министерство да разбере, че имаме нужда от тези специалисти. Трябва да ги задържим в България и трябва да направим всичко възможно техните искания да бъдат удовлетворени”, каза омбудсманът Мая Манолова.
Омбудсманът предупреди хората, които се опитват да им оказват натиск, че възпрепятстването на конституционните им права да изразяват мнението си и да протестират е наказуемо по закон.
Медицинските сестри се заканват да протестират докато исканията им не бъдат наистина чути.