заплата парламент, народно събрание

Народното събрание подкрепи на първо четене държавата да поеме оперативен контрол над „Лукойл“. Това се предлага в законопроект на „Демократична България“. От формацията предлагат министърът на икономиката да може да назначава особен търговски представител в нефтените компании, при нужда.

Лукойл

Депутатите одобриха на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход

със 171 гласа „за“,

23 „против“ и без въздържали се.

Предложението беше подкрепено от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната“, ДПС, БСП, „Демократична България“, „Български възход“ и независимият депутат Явор Божанков. Само „Възраждане“ бяха „против“.

„Това е част от мерките, които обявихме по-рано през годината,

за депутинизация на България,

като инструмент за гарантиране на сигурността и енергийната независимост на страната. С поправките се предлага критична инфраструктура за производство, пренос, съхранение и разпространение на нефт и нефтени продукти да може да преминава под оперативното управление на особен представител от държавата, когато е засегната националната сигурност, има злоупотреба с монополно положение или са наложени ограничителни мерки от ЕС, ООН и пр.“, посочва от ДБ във Facebook.

„Това не е национализация“, казват още от формацията.

„В момента ако някоя компания от нефтения сектор каже, че не иска да работи,

българската държава не може да направи нищо, освен да я помоли.

Европейските държави обаче се уредили в краен случай, ако се стигне до такава ситуация – което рядко се случва, да има възможност за назначаване на особен търговски представител“, посочи на 11 декември в интервю за ДЕБАТИ народният представител от ДБ Мартин Димитров.

„Понеже не искаме това решение да се взима еднолично от когото и да е било – едноличните решения не са добри, сме предложили консултативният съвет към министъра на икономиката – който се председателства от министъра на икономиката, но в него влизат различни министерства, дирекции, агенции, да предлага на министъра необходимостта от назначаване на особен търговски управител. Предвижда се това становище да отива и до президента, като взаимен контрол между институциите“, каза още той.

„Идеята е министърът на икономиката да взима решението за назначаване на особен търговски управител, а това да се случва за 6 месеца, с възможност за удължаване с още 6 месеца. Тоест става дума за ограничен период от време.

Ако се наложи назначаване на особен търговски управител, това означава, че има крайна необходимост, че нищо друго не е сработило, че има проблем с националната сигурност“, обясни Димитров.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук