Лионел Меси реализира своя гол №100 в европейските турнири, а Барселона надви Олимпиакос с 3:1 у дома в среща от Група „D“ на Шампионската лига, с което каталунците почти си гарантираха продължаването напред. Освен с паметното попадение на великия аржентинец срещата ще се запомни и с червения картон на Жерард Пике. Три минути преди почивката, при 1:0 за своя тим, испанският защитник получи втори жълт картон, след като вкара гол с ръка.

Дори и в намален състав лос кулес нито за миг не поставиха под въпрос успеха си. Гърците имаха само един удар във вратата и чрез него вкара гола си в 89-ата минута, когато се разписа Димитриос Николау. Преди това обаче – в 18-ата минута, младокът си беше забил автогол. Меси покачи на 2:0 в 61-ата минута, след още три Люка Дин реализира за 3:0.

Класиране група D

Така Барса вече има 9 точки, а отборът от Пирея е последен с три загуби. В другия двубой от групата Ювентус трудно надви Спортинг (Лисабон) с 2:1.

Лятното попълнение Паулиньо беше сред титулярите на блаугранас. Бразилецът започна вместо Иван Ракитич, а шанс за изява получи и Жерард Деулофеу, който помагаше в атака на Меси и Луис Суарес. Над „Камп Ноу“ се изсипа проливен дъжд, което затрудни играчите и принуди доста фенове да си останат вкъщи.

Барселона Олимпиакос

В тон с дъжда още от началото заваляха и атаките към вратата на гостите. Още във 2-ата минута Лионел Меси получи шанс да вкара, но ударът му от фаул се отби в стената. В 5-та Суарес направи непростим пропуск, след като Самюел Юмтити свали с глава след корнер, но уругваецът не уцели очертанията на вратата от 2-3 метра.

Въодушевен от игровото преимущество, Жерард Пике не се позиционира добре в 11-та минута и се наложи грубо да събори на земята централния нападател на съперника Вадис Оджиджа-Офое, за което получи жълт картон – негов пети от началото на сезона във всички турнири, който обаче малко по-късно щеше да натежи. В 17-ата Паулиньо застраши Олимпиакос с бомбен удар над гредата.

Веднага след подновяването на играта домакините спечелиха владеенето върху топката. Последва далечен пас към Деулофеу, който веднага върна остро в наказателното поле, където 19-годишният Николау нещастно насочи кълбото в собствената си мрежа – 1:0 за Барселона.

Паулиньо беще твърдо решен да се разпише и в 24-ата минута гредата му попречи. Поредно брилянтно подаване на Андрес Иниеста го намери около вратарското поле и там той стреля с глава, но в напречния стълб. Две минути по-късно бразилецът влезе в ролята на подавач и Меси вече виждаше как прави 2:0, но играч в бял екип успя да блокира шута му.

Натискът на каталунците ставаше все по-силен и в 33-ата минута Меси елиминира двама играчи, след което изведе Суарес сам срещу вратаря, но Силвио Прото успя да парира.Вторият гол изглеждаше въпрос на време, който пък със сигурност щеше да сложи край на интригата.

Изненадващо обаче двубоят стана повече от интересен, защото три минути преди почивката Пике си помогна с ръка, за да насочи топката в мрежата. Реферите веднага видяха това, а главният прецени, че действията на бранителя са били умишлени и му вдигна втори жълт картон и така го отстрани от игра.

За да балансира състава си, на почивката Валверде вкара нов защитник – Хавиер Масчерано, а от игра излезе Деулофеу. Дори с човек по-малко лос кулес не дадоха никакъв шанс на Олимпиакос дори да си помисли, че може да обърне мача. Домакините хладнокръвно си подаваха и притискаха съперника.

Така дойде 61-ата минута, в която Меси направи 2:0 от пряк-свободен удар. След още три минути всичко вече беше ясно, след като Дин прониза гърците с кинжален изстрел по диагонала за 3:0. До края гостите като по чудо не отнесоха още 2-3 гола. Късметът им се усмихна в 89-ата минута, за да вкарат поне веднъж.

Треньорът на Барселона Ернесто Валверде остана доволен от успеха с 3:1 над Олимпиакос.

“В мачовете, които съм гледал на Олимпиакос, те изглеждат доста тихи, но това е доста подвеждащо. Знаехме, че те ще заиграят по-добре, след като останахме с 10 човека на терена. Затова бе толкова важно да вкараме втори гол. Съперникът искаше да се защитава и да търси попадение на контраатака. Заради защитната им игра, ни беше трудно да намерим добър ритъм.

Дали Олимпиакос ни разочарова? Те не са първи в тяхното първенство и дойдоха с надеждата да ни изненадат и да покажат ментална сила. Те играха така, както им е удобно, но ние имахме наш ясен план. Относно Пике, не съм гледал повторения, но мисля, че той докосна топката с ръка инстинктивно. Меси пък знае как да разчупва играта и обича да има с кого да комбинира. Когато тръгва в напред, той винаги търси съотборник, който да завърши атаката”, заяви Валверде.

В другата среща от групата Ювентус надигра с 2:1 Спортинг (Лисабон) в домакинството си на “Алианц Стейдиъм”. Италианският шампион обаче мина по трудния път до победата и трябваше да прави обрат. Гостите взеха преднина в 12-ата минута, когато Алекс Сандро си отбеляза куриозен автогол. Миралем Пянич обаче изравни в 29-ата минута, а Марио Манджукич донесе успеха на домакините в 84-ата минута.

Ювентус Спортинг Лисабон

Юве стартира мача с Гонсало Игуаин на върха на атаката и Пауло Дибала зад гърба му. Хуан Куадрадо и Марио Манджукич действаха на крилата, а в средата на терена започнаха Миралем Пянич и Сами Кедира.

За Спортинг на върха на атаката действа Бас Дост, като той бе подпомаган от Маркос Акуня, Бруно Фернандес и Желсон Мартинс. Родриго Баталя и Уилям Карвальо бяха дуото в средата на терена.

Гостите поведоха малко случайно още при първата си по-интересна атака. В 12-ата минута Желсон Мартинс получи извеждащ пас, но стреля право в тялото на Буфон. След това обаче топката се отби от Алекс Сандро и се озова в мрежата на домакините за 0:1.

Последва натиск на Юве и в 17-ата минута една топка бе свалена за Гонсало Игуаин в пеналта, неговият удар бе блокиран, но след това кълбото попадна в Сами Кедира, който стреля доста опасно покрай вратата.

В 22-ата минута последва още по-добра възможност за домакините. Манджукич бе изведен сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее отблизо. Все пак натискът на бианконерите даде резултат. В 29-ата минута те си спечелиха фаул пред наказателното поле и Миралем Пянич с прекрасен изстрел заби топката в мрежата за 1:1.

В 43-ата минута Юве можеше да направи пълен обрат. Джорджо Киелини свали в пеналта за Игуаин, който стреля силно в близкия ъгъл, но вратарят Руи Патрисио с блестяща намеса опази вратата си.

В началото на втората част Масимилиано Алегри направи промяна в защита и пусна Андреа Бардзали на мястото на Меди Бенатия. В 58-ата минута Пауло Дибала отправи нелош удар по земя, но право в ръцете на вратаря. След това в 70-ата минута Марио Манджукич стреля с глава след центриране от корнер, но отново Патрисио бе на мястото си.

В 84-ата минута Ювентус най-накрая стигна до втори гол. Само секунди след като се повяви в игра, Дъглас Коща напредна отляво и с прекрасно центриране намери Марио Манджукич, който изпревари прекия си пазач и с глава вкара за 2:1.

В добавеното време на срещата обаче Юве буквално отърва кожата. Сейду Думбия получи прекрасно центриране в наказателното поле, но малко не му достигна да засече кълбото и да донесе поне точка на своя тим.

Все пак Ювентус удържа победата и вече има актив от 6 точки, с които се изкачи на 2-ото място във временното класиране в групата. Спортинг пък вече е 3-ти с 3 спечелени точки.

Масимилиано Алегри

Треньорът на Ювентус Масимилиано Алегри не бе във възторг, въпреки победата с 2:1 над Спортинг (Лисабон) в Шампионската лига.

“Не сме достатъчно остри в момента. Някои играчи отсъстваха известно време, други се завърнаха в лоша форма след паузата в шампионата. Явно трябва да продължим да работим. Миналият сезон вече е в миналото. Сега трябва да играем по определен начин, за да подъдржаме нужното ниво. Смятам, че Гонсало Игуаин игра добре тази вечер. Показа характер, борбеност и класа.

В Шампионската лига победите никога не идват лесно. Направихме нова стъпка напред, но ни остава да извървим още дълъг път. Трябва да опитаме да подобрим доста неща, които в момента ни куцат. Може да се каже, че първата част от сезона е до ноември, след което започва втората. Истинският сезон за Ювентус ще започне след следващата пауза за националните отбори.

Направихме някои технически грешки, особено в началните минути. В края пък рискувахме много в търсене на победата. Създадохме доста положения, но не ги оползотворихме. Трябва да си върнем стабилността, която я имаше този вечер. Трябва да работим над физическото състояние на отбора, както и над бързината. Това ще стане с много тренировки”, заяви Алегри.

За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.