Мика Зайкова
на снимката: Финансовият експерт Мика Зайкова

Националният план за възстановяване и устойчивост на България, представен от вицепремиера Томислав Дончев, не предлага никакви реформи в ключови сектори като образование, здравеопазване и съдебна система. Това заяви за ДЕБАТИ.БГ финансовият експерт Мика Зайкова.

По думите й са дадени най-малко средства на най-важната област- иновациите.

„Ние се нуждаем страшно много от иновации, защото техниката и технологията на българската икономика и производство са на нивото на средата на 20 –ти век. Износът ни е на кота нула, по простата причина, че продаваме суровини, материали и резервни части, а не продаваме стоки и услуги с висока добавена стойност.  Трябва да въвеждаме постиженията на българската и международната наука в производството, за да имаме ново производство с нови стоки и услуги. Като погледнете разпределените пари по Националния план, представен от вицепремиера Томислав Дончев, най-малко пари са дадени за иновации- 2, 431 млрд.лева. Но ако се погледне разбивката, от тях само 410 милиона отиват за иновации незнайно какви, защото няма конкретни проекти, а 711 милиона лева отиват за ремонти на детски градини, общежития, училища и т.н а от ремонт най-много се краде.“

Средствата по втория стълб „Зелена България“ отново отиват там, където отчетите са най-трудни за проследяване- изграждането на инфраструктури.

„Зелена България”, в която трябва да въведем „зелена икономика”, нисковъглеродна, да има биоразнообразие , тук са най-много парите- 4, 449 млрд.лв. И в тази „Зелена България” за съжаление са дадени за възстовяване на инфраструктури- на „Напоителни системи”- да, тя трябва да се възстанови и  за цифровизация на инфраструктурата на жп, което  е почти умряло. Така или иначе по-голяма част от средствата отива за възстановяване на инфраструктури, от които също най-много се краде.“

Според Зайкова точно в стълба „Справедлива България” е трябвало да има реформи в съдебната система, в образованието и в здравеопазването. Но такива няма.

„В този Национален план няма кьорава реформа. Ние ще показваме, ще изсветляваме, но няма реформи. Щом няма реформи, ние нищо не правим. Националният план е пълен с лозунги. Имам чувството, че едни пари са разпределени отгоре надолу, като най-малко пари са дадени на иновациите и оттам е пей сърце, граби колкото душа иска, защото е пълно с ремонти и инфраструктури.“

По Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС България ще има над 12 млрд. лева безвъзмездна помощ и до девет милиарда лева заемен ресурс, ако страната прецени, че има нужда от тези пари. Крайният срок за ползването им е 2026 година с изискване две трети от ресурса да е договорен в първите две години.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук