Ердоган е проблем за Турция
Опозицията вече е обединена срещу Ердоган

Над половин милион турци използваха социална платформа, за да кажат tamam (достатъчно, стига) на властването на  турския президент Реджеп Ердоган, съобщиха световните информационни агенции.

Турската дума tamam, конкретен израз на протест срещу турския президент, бе туитната около 1 млн. пъти и предизвика огромен взрив в социалните платформи.

Акцията в социалните мрежи стана, след като Ердоган обяви, че е готов да се оттегли, „ако турският народ пожелае“. Като предизвикателство и подкана в Twitter веднага се появи хаштагът #Tamam.

„Ако един ден нацията каже „достатъчно“, ние ще се оттеглим“, заяви преди дни Ердоган. Скоро след изявлението му кандидатът за президент на Републиканската народна партия Мухарем Индже призова гражданите да се включат в протестната акцията в социалните мрежи.

В условията на постоянно удължавано извънредно положение в Турция повечето медии в страната са под контрола на правителството. Място за изразяване на свободно мнение и за критики срещу властите остават единствено неподвластните на цензурата и диктата социални мрежи.

Официална Турция реагира гневно и предупредително срещу мащабната акция в Twitter срещу президента с хаштаг #Tamam. Думата за часове се класира като най-популярен етикет – тема  не само в конкретната социална платформа.

Анкара обяви, че мащабността на акцията в „Туитър“ няма нищо общо с истината, че недоволство от Ердоган няма, а има изкуствена манипулация от мрежови, Twitter ботове – софтуер, който може автоматично да туитва или да копира туитове.

Специално пред журналисти в Анкара говорителят на президента Ибрахим Калън заяви, че един милион пъти тиражираната в социалната мрежа дума достатъчно „далеч не показва автентично недоволство срещу Ердоган“.

„Свидетели сме на груб опит за манипулиране, който е обречен на провал“, казал гласът на Ердоган Калън, уточнявайки: „Страната е тази, която ще вземе окончателното решение. Манипулациите, извършени от ботове и фалшиви профили, няма да доведат до резултат.“

По думите му, повечето от туитовете с „достатъчно“ са дошли от страни, където забранени групировки като Кюрдската работническа партия (ПКК) и „ФЕТО“ са активни, като една от зоните е Гърция.

„Ще видим тези клавиатурни герои, които не знаят значението на урните в нощта на 24 юни“, повишил глас многозначително говорителят на президента.

Според блиц анализа на управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ (ПСР) в „Туитър“, зад акцията #Tamam стоели нееднозначно враговете на Ердоган.

Все пак последва опит за контраакция от страна на привърженици на Ердоган с туитване на турската дума devam (продължавам). По всичко личи, че виртуалните войни в предизборната кампания и в Турция ще имат тежко място.

В страната предстоят извънредни  президентски и парламентарни избори на 24-и юни, след които Турция преминава към проектираната и последователно съграждана от Ердоган негова президентска република. Вотът за държавен глава и за депутати бе изтеглен  изненадващо от властта в Анкара с близо година и половина по-рано, според анализаторите, „по икономическа и политическа целесъобразност“. За да успеят управляващите да изпреварят социалните последици от задълбочаващата се в страната икономическа криза и да не дадат време на противниците да се организират.

От началото на загрявките за предизборната кампания президентът Реджеп Ердоган пречи активно и демонстративно на всички изяви на политическите опоненти. Преди дни отхвърли с презрение искането за телевизионен дебат от страна на основната опозиционна сила РНП и нейния кандидат за президент Индже.

„Не желая да участвам в дебати, не искам да оставя когото и да било да набира точки за моя сметка“, каза Ердоган на пресконференция в Анкара.

Което, обаче, веднага бе последвано от предупреждение от страна на опозицията през „Туитър“, че ако медийното ембарго срещу опонентите продължи, започват нестандартни акции. Както през социалните мрежи, така и чрез изтегляне на митинги пред сградите на самите турски телевизии. Не само заради присъствието на чужди медии и турските електронни медии ще се окажат принудени да снимат събитията, обявиха от опозицията.

Както вече стана ясно, главната опозиция РНП и три други опозиционни партии са постигнали споразумение за съюз срещу Ердоган на предсрочните парламентарни избори на 24 юни. В този алианс заедно с народнорепубликанците влизат още наскоро сформираната „Добрата партия“, ислямистката партия „Саадет“ и „Демократическата партия“. Обединението ще позволи на по-малките партии в този алианс да се справят с регламента от изборния закон, че формациите трябва да получат най-малко 10 процента от гласовете, за да влязат в парламента. Стана факт непренебрежимо широка коалиция срещу управляващия съюз на президента Реджеп Тайип Ердоган, включващ „Партията на на справедливостта и развитието“ и „Партията на националистическото действие“.

Ердоган доминира турската политика от 15 години, печелил е над 10 вота откакто ислямистката „Партия на справедливостта и развитието“Fmf[r[rsjd  идва на власт през 2002 г. Изборите през юни значат преминаване на Турция към президентска република с нови широки правомощия за президента, прокарани от властите на Ердоган след оспорван конституционен референдум миналата година. Тогава 51,3% от турците поискаха президентска република, абсолютна власт за Ердоган, 48,7% бяха против.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук