От известно време насам правителството прилага стратегия за увеличаване на приема в специалности на висшето образование, където се очаква недостиг на кадри и търсене на пазара на труда. В момента обаче интересът към тези специалности е недостатъчен. Поради това ограничаваме приема в социалните, икономическите и правните науки, където се наблюдава нежелано повишаване на търсенето, свързано с търсенето на „лесно“ висше образование заради самата диплома, коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание, отговаряйки на актуален въпрос за държавния план за прием във висшето образование.
„По време на четиригодишния ми мандат като министър на образованието, намалих приема в областите на социалните, икономическите и правните науки с 60 процента — пет пъти в направление ‘Администрация и управление’, четири пъти в ‘Икономика’, два пъти в ‘Право’, три пъти в ‘Психология’ и в други направления. В същото време увеличихме приема в инженерните дисциплини, агрономията и природо-математическите науки“, добави министър Вълчев.
„Тази година одобрих приема в професионални направления, като той е изцяло в съответствие с нашата политика. Ще бъде увеличен приема за инженерно-технически и природо-математически науки, а също и за хуманитарни науки, каквито са ‘Българска филология’, ‘История’, ‘Философия’ и ‘Религия'“, поясни министърът. Той подчерта, че за съжаление, през последните две години увеличението на приема в социалните, икономическите и правните науки, около ‘Икономика’, постоянно превишава утвърдените количества.
През тази година планираме да направим няколко важни промени, които вече съобщихме – променяме постановление 64 на Министерския съвет и добавяме още едно. Има четири основни мерки, които ще ревизираме, заяви министърът. „На първо място, ще спрем да подкрепяме цялото професионално направление ‘Педагогика на обучението по…’, тъй като стана прекалено привлекателно, образувайки 800 учители по физическо възпитание и само 50 по математика. Сега ще преминем на ниво специалност, което е един от начините за свързване на търсенето с нуждите на пазара на труда.
Второто направление, което ще разгледаме на ниво специалност, е ‘Архитектура, строителство и геодезия’, където имаме значително търсене на ‘Архитектура’, но много ниско на ‘Хидростроителство’, поясни министър Вълчев.
Той отбеляза, че заедно с министъра на енергетиката планират посещение в АЕЦ „Козлодуй“ с цел разработване на програма за ядрена енергетика, тъй като това ще бъде секторът с най-големите инвестиции. Една от обсъжданите мерки е да даваме значително по-високи стипендии за недостигащите специалисти, заяви министър Красимир Вълчев.
„В професионалното направление ‘Икономика’ предвиждаме част от приема да бъде свързана с матура по математика, тъй като работодателите отбелязват, а и ние наблюдаваме, че много икономисти не притежават достатъчни математически умения. Икономическата наука изисква математическа подготовка и тази година, поради късното обявяване, само 15 процента от приема ще бъде с матура по математика, но за следващата година сме планирали това да е 50 процента. Целта е още сега да сигнализираме на зрелостниците, че е нужно да се подготвят за матурата по математика, ако искат да учат икономика“, подчерта образователният министър.
Той изтъкна, че в професионалното направление ‘Медицина’ няма проблем с интереса към висшето образование, но има предизвикателства, свързани с изтичането на медицинските кадри.