Иван Гешев - Надежда Йорданова
На снимката: Иван Гешев и Надежда Йорданова

Министерството на правосъдието днес представи мерки за търсене на отговорност на главния прокурор, чиято безотчетност неведнъж беше осъждана от европейските структури. За целта съдия от Върховен касационен съд, от апелативен или окръжен съд ще може да ръководи разследвания срещу главния прокурор, като той ще бъде временно назначаван като прокурор. Законопроектът ще бъде изпратен за становище на Венецианската комисия и едва след получаването и отчитането на нейните препоръки, може да бъде внесен за одобрение в Министерския съвет. Това съобщи министърът на правосъдието в оставка Надежда Йорданова днес в своя Фейсбук профил.

Ето цялото изказване на Йорданова:

Днес Министерството на правосъдието представи пакет от мерки за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор на Република България. Още в далечната 2009 г. по делото „Колеви“ Европейският съд по правата човека посочи, че в България на практика съществува обективна невъзможност при данни за престъпление главният прокурор да бъде разследван и да му бъде търсена наказателна отговорност.

След толкова години и множество препоръки на Венецианската комисия, на Комитета на министрите на Съвета на Европа разработихме конкретен механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор с конкретни решения, търсени в рамките на действащата Конституция.

Измененията предвиждат наказателен съдия от Върховен касационен съд, от апелативен или окръжен съд да ръководи разследването срещу главния прокурор или негов заместник. Той ще бъде временно назначаван за прокурор във Върховна касационна прокуратура за срок не по-дълъг от 2 години, освен с изрично негово съгласие.

Законопроектът създава гаранции, че всеки един сигнал или жалба срещу главния прокурор или негов заместник ще бъде проверен обективно и в зависимост от установените факти. Предлага се разследващи органи в тези случаи да бъдат служителите от МВР, назначени на длъжност „разследващ полицай“, определени със заповед на министъра на вътрешните работи, и служителите от Агенция „Митници“, назначени на длъжност „разследващ митнически инспектор“ определени със заповед на министъра на финансите по предложение на директора на Агенция “Митници“.

Въвежда се изискване Народното събрание да не избира във ВСС действащи прокурори и следователи като мярка за ограничаване на фактическата власт на главния прокурор във ВСС.

Съдебен контрол върху отказите на прокурор да образува досъдебно производство за тежко престъпление, както и ясни правила за разгласяването на материали от досъдебно производство при пълно съобразяване на презумпцията за невиновност са също част от предложенията на Министерството на правосъдието.

Законопроектът ще бъде изпратен за становище на Венецианската комисия, едва след получаването и отчитането на нейните препоръки, може да бъде внесен за одобрение в Министерския съвет. Разчетите по Плана за възстановяване и устойчивост са измененията да започнат да се прилагат от второто тримесечие на 2023 г.

Това е една е от ключовите реформи, предвидени в националния План за възстановяване и устойчивост. Реформата е ангажимент на държавата, независимо дали настоящето или ново правителство ще продължат да работят в рамките на действащия парламент или ще има ново Народно събрание. Ако измененията не станат действащо право, догодина България няма да получи следващите плащания по Плана. Ключовите реформи са като пътни жалони и ако не бъдат преминати, финансиране няма да има.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук