въглища, екскаватори

Тазгодишната среща на министрите на Г-7 по въпросите за климата, енергетиката и околната среда ще се проведе на 28-30 април 2024 г. в Торино, Италия. Критичен момент в нея ще бъде равносметката на напредъка, който някои от най-големите икономики са постигнали по отношение на постепенното премахване на въглищната енергия. Тя ще бъде и възможност да се привлече внимание към следващите стъпки, необходими на страните, за да изпълнят споделените си глобални ангажименти.

Г-7 обединява Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Съединените американски щати, заедно с Европейския съюз, и играе ключова роля в справянето с предизвикателствата, които засягат всички нас, сред които е и изменението на климата. През последните няколко години, осъзнавайки спешната необходимост от ускоряване на прехода към чиста енергия, за да се поддържа целта от 1,5°C , групата пое все по-строги ангажименти за прекратяване на непрекъснатото производство на въглищна енергия.

През 2021 г. Г-7 се съгласиха да прекратят публичното финансиране за въглищната енергия до края на същата година. Това бе огромна стъпка за прекратяване на строителството на нови въглищни електроцентрали по света. През 2022 г. те за първи път поеха ангажимент да премахнат производството на електроенергия от въглища без забавяне и да декарбонизират своите енергийни сектори не по-късно от 2035 г., като начертаха курс за закриване на вече съществуващите въглищни електроцентрали.

През 2023 г. Г-7 определи глобалния стандарт за постепенно премахване на въглищата. Те обещаха да прекратят изграждането на нови въглищни електроцентрали и да работят заедно, за да постигнат това в световен мащаб. Те също така засилиха предишния си ангажимент за постепенно премахване на съществуващите въглища, като обещаха да направят това в съответствие с целта от 1,5°C. Според Пътната карта на Международната енергийна агенция Net Zero до 2050 г. за глобалния енергиен сектор, това изисква постепенно спиране на въглищата до 2030 г. в страните от ОИСР и ЕС и до 2040 г. в останалия свят.

Това конкретно действие на Г-7 постави основата на Конференцията на ООН за изменението на климата COP28 миналата година. Импулсът беше пренесен към резултатите от Global Stocktake, които за първи път досега включваха историческия консенсус за „преход далеч от изкопаемите горива в енергийните системи“ и „ускоряване на усилията за поетапно намаляване на енергията от въглища“. Необходимостта от спиране на инвестициите в нови въглищни електроцентрали и постепенно намаляване на енергията от тях беше призната и в глобалния ангажимент за възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност на COP28.

Посоката на движение е зададена, но държавите трябва да отидат по-далеч, за да запазят целта си от 1,5°C възможна.

Прогресът се ускорява

Тези политически сигнали демонстрират продължаващия реален напредък в глобалния преход от въглища към чиста енергия. Водено от разрастването на възобновяемите енергийни източници, използването на въглища за производство на електроенергия достигна своя връх в световен мащаб през 2023 г. В ОИСР и ЕС три четвърти от мощностите за производство на електроенергия от въглища вече са на път да бъдат затворени до 2030 г.

Напредък се постига и чрез увеличаване на финансирането на прехода от въглища, което го прави по-достъпно и отговарящо на нуждите, както и съгласуването на финансиране от различни източници. ОИСР сочи, че целта от 100 милиарда щатски долара за финансиране на климата вероятно ще бъде постигната през 2022 г.

Все по-голям брой правителства, международни организации, банки за развитие, бизнес и частни заинтересовани страни предприемат смели стъпки, за да осигурят повече капитал и да развият подходи за справяне с предизвикателствата при постепенното спиране на въглищните централи, особено в нововъзникващите и развиващите се пазари.

Докато министрите от Г-7 разсъждават върху този напредък по-късно тази седмица в Торино, светът трябва да се обърне към намирането на практически решения на споделените ни предизвикателства при прехода от въглища към чиста енергия. Това ще позволи на страните да увеличат амбицията на публичните си политики и да ускорят действията в съответствие с резултатите от COP28.

Във всеки регион на света има солидни технически, икономически, политически и социални аргументи за прехода към чиста енергия. Вече имаме необходимите решения, за да се отдалечим от въглищата. Колкото по-скоро започнем да изпълняваме ангажиментите за постепенно премахване на въглищата, толкова по-ефективен и проспериращ ще бъде нашият път към бъдеще с нулеви емисии.

Още новини за енергийният преход – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук