Колкото и миналата година имаше провал във финансовата политика на правителството (когато хората бяха плашени, че ще има фалити на фирми, зима на студено и безброй други фантастични сценарии, които, разбира се, не се случиха!), толкова и сега има провал в политиката в сектор “енергетика”.
Така депутатът от ПП-ДБ Мирослав Иванов коментира намеренията на „Възраждане“ да съберат подписи за внасяне на вот на недоверие към правителството.
Свидетели сме на протести, подклаждани от политици и от хора, върху които има политическо влияние. Протести, чиято единствена цел е създаване на напрежение и усещане, че нещо в държавата не върви. Лъжи и спекулации. Методи на номенклатурчици и политически интриганти. Когато някой не може да предложи нищо градивно, тогава той просто мрази и създава интриги, написа в профила си във Фейсбук депутатът.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов съобщи в кулоарите на парламента, че партията му е започнала консултации за внасяне на вот на недоверие към правителството.
ИТН са заявили подкрепа, а БСП трябва да обсъдят темата вътрешнопартийно и тогава ще излязат с решение.
Според Конституцията за внасяне на вот на недоверие са необходими подписите една пета от депутатите или 48 народни представители – точно толкова, колкото имат „Възраждане“ и ИТН.
Знам, че в този момент друга алтернатива на управлението на акад. Денков, а той се справя много добре, няма. Това коментира съпредседателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков.
Всички разбират, че „Възраждане“ се опитват да политизират тези реални протести и се опитват да ги използват за изборите за местна власт, каза още Петков.
Ще подкрепим правителството в този момент. Това каза пред журналисти в парламента Десислава Атанасова, председател на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС.
Не знам какви са им мотивите, но ако са по темата енергетика, считам че в момента няма нужда от допълнително нагнетяване на напрежението, има нужда от спокойствие българската енергетика, има нужда от втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и гаранции за това е именно подкрепата на правителството. Дали е „некоалиция“ или „сглобка“ епитетите нямат значение. Важното е да има редовно правителство и България да изпълнява ангажиментите и да бъде достатъчно стабилно, допълни Атанасова.
Още вътрешнополитически новини – четете тук