Руският външен министър Сергей Лавров се срещна в понеделник с върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Федерика Могерини в Москва. Двамата обсъдиха двустранните отношения и въпроса за Украйна. Анализаторите смятат, че е трудно двете страни да възстановят двустранните отношения, тъй като все още съществуват взаимни санкции.

Могерини коментира, че ЕС няма намерение да държи наказанието на Русия постоянно, а настоящите санкции са насочени към прилагане на споразумението от Минск и разрешаване на конфликта в Украйна.

Лавров от своя страна заяви, че Москва има готовност да повлияе на властите в двете републики, които нямат статут на международно признати държави Луганска и Донецка, да спазват Минските споразумения.

„Надяваме се колегите ни в ЕС да изпълнят изцяло споразумението от Минск, когато работят с украинското правителство. Когато Киев започне да изпълнява задълженията си, ще изпълним нашите, за да гарантираме изпълнението на споразумението и да окажем влияние върху Донецк и Луганск, да се движат в същата посока”, коментира още руският външен министър.

Същевременно първият дипломат на Москва призова европейците да насочат вниманието си към истинските, а не измислени проблеми.

„Убедени сме в необходимостта да се концентрираме върху нашите общи реални заплахи, а не към измислените рискове за сигурността“, категоричен бе Лавров, подчертавайки по този начин важността на борбата срещу тероризма.

Могерини заяви, че въпреки несъгласието, което засяга предимно Украйна и Крим, Русия все още е важен търговски партньор на ЕС. Тя се надяваше, че Русия ще работи с ЕС в опит да намери решения на сирийската гражданска война, либийската криза, конфликта в Украйна, споровете между Израел и Палестина и ядреното споразумение в Иран.

Лавров повтори, че двете страни трябва да засилят политическия диалог по въпроси от общ интерес, като също добави,  че Русия и ЕС са не само съседи, но и търговски партньори.

Споразумението от Минск съдържа 13 точки, които очертават необходимите стъпки за прекратяване на конфликта. То бе постигнато през февруари 2015г. при преговори, включващи лидери на Украйна, Русия, Германия и Франция

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук