Обхващането и задържането на децата в училище, както и ликвидирането на неграмотността, са основните приоритети на новия образователен министър Красимир Вълчев и ръководеното от него ведомство.

От догодина, екипи от експерти ще действат на терен във всяка община, така че всички деца предучилищна възраст да посещават детска градина или група в училище.

Вълчев обясни, че детската градина е ключова за развитието на децата от уязвимите групи, чиито родители нямат отношение към образованието.

Към амбициозната програма се добавя и учителското възнаграждение – просветният министър обеща увеличение на заплатите от 15 септември и добави, че до края на мандата те ще се удвоят. Според него, системата се нуждае от „добри и мотивирани” учители.

„Ще се направят промени в държавните образователни стандарти, за да се облекчат учителите от бумащина. Ще се започне със стандарта за приобщаващо образование. Ще се работи за обвързване на финансирането на професионалното и висшето образование с нуждите на пазара”, каза още Красимир Вълчев.

Като основно предизвикателство пред МОН, той определи учебниците. От думите на министъра стана ясно, че е възможно учебниците за втори и шести клас да не са готови за началото на учебната година. Нови помагала обаче ще имат първокласниците и петокласниците. На 29 септември 2015-та година, парламентът гласува новата учебна програма за децата в 1 и 5 клас, но издателите на успяха да се справят с кратките срокове и учебната 2016-2017г. за малките ученици се проведе по новата програма, но със старите учебници. Новите 38 учебника бяха одобрени от МОН едва в края на миналата година. На учителите се падна тежката задача да преценят как да покрият разликата между новия материал и старите помагала.

„Учебници за 2 и 6 клас ще имаме с малко закъснение. Колко е малко – зависи от няколко неща. Графикът, който заварих в МОН, доста е амбициозен, е на 14 септември да имаме сключени договори“, обясни новият образователен министър Красимир Вълчев.

Той увери, че в по-голямата част от учебните заведения ще има учебници до 30 септември.

С агресията в училище, просветното ведомство ще справи като увеличи броя на психолозите, така че във всяко учебно заведение да има по един. Министърът е категоричен, че няма единично решение и че е необходима съвместна работа между родители и учители.

Красимир Вълчев представи новите попълнения в екипа си. Д-р Таня Михайлова, досегашен директор на професионална гимназия „Ломоносов“, ще е с ресор предучилищно и училищно образование.

Деница Сачева е вторият заместник-министър. Тя ще отговаря за политиките за обхващане и задържане на всеки един ученик, както и подготовката по европредседателството.

Проф. Иван Димов ще бъде ресорен заместник-министър за висшето образование.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук