Учениците, които се учат по дуална система на обучение да сключват трудови договори с работодателите. Това е едно от предложенията на Министерството на образованието и науката, залегнали в законопроекта за професионалното образование, който беше разгледан днес на националния съвет за тристранно сътрудничество.
По време на обсъждането обаче МОН, работодателите и синдикатите изразиха противоположни мнения дали тази практика би била правилна.
Зам.-министърът на образованието инж. Таня Михайлова изтъкна, че ако учениците учат и работят едновременно, те имат право на трудов договор, като той трябва да се сключва за 11-и и 12-и клас.
Според председателя на АИКБ Васил Велев обаче се обяви против някои компоненти на предложението.
8% за здравна осигуровка ще остават за сметка на училището, но това не облекчава особено разходите на работодателите, опонира Велев.
„Губят материали, инструменти, работно време на майстора… И ако трябва допълнително, не е ясно защо, да плащат 33% осигуровка върху възнаграждението на този обучаем, това ще намали желанието да се сключват такива договори“
Синдикатите обаче настояват правата на учениците, които работят, да бъдат гарантирани чрез договори и припомнят, че по този начин се решава част от проблема с липсата на квалифицирана работна ръка.
На заседанието на НСТС бяха обсъдени и промени в наредбата за отпуските, внесени от социалния министър Бисер Петков. Предлага се Обезщетенията при отсъствие от работа да се изчисляват на базата на работни часове, а не на работни дни.
Според синдикатите по този начин ще бъдат ощетени работниците, но работодателите са на противоположното мнение. Наредбата за отпуските ще бъде разгледана на следващото заседание на Министерския съвет.