професионалното образование

Учениците, които се учат по дуална система на обучение да сключват трудови договори с работодателите. Това е едно от предложенията на Министерството на образованието и науката, залегнали в законопроекта за професионалното образование, който беше разгледан днес на националния съвет за тристранно сътрудничество.

По време на обсъждането обаче МОН, работодателите и синдикатите изразиха противоположни мнения дали тази практика би била правилна.

Зам.-министърът на образованието инж. Таня Михайлова изтъкна, че ако учениците учат и работят едновременно, те имат право на трудов договор, като той трябва да се сключва за 11-и и 12-и клас.

Според председателя на АИКБ Васил Велев обаче се обяви против някои компоненти на предложението.

8% за здравна осигуровка ще остават за сметка на училището, но това не облекчава особено разходите на работодателите, опонира Велев.

„Губят материали, инструменти, работно време на майстора… И ако трябва допълнително, не е ясно защо, да плащат 33% осигуровка върху възнаграждението на този обучаем, това ще намали желанието да се сключват такива договори“

Синдикатите обаче настояват правата на учениците, които работят, да бъдат гарантирани чрез договори и припомнят, че по този начин се решава част от проблема с липсата на квалифицирана работна ръка.

На заседанието на НСТС бяха обсъдени и промени в наредбата за отпуските, внесени от социалния министър Бисер Петков. Предлага се Обезщетенията при отсъствие от работа да се изчисляват на базата на работни часове, а не на работни дни.

Според синдикатите по този начин ще бъдат ощетени работниците, но работодателите са на противоположното мнение. Наредбата за отпуските ще бъде разгледана на следващото заседание на Министерския съвет.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук