Само четири мача ни делят от крайната развръзка на Мондиал 2018, като само 3 от тях имат значение. Четвъртфиналите предложиха всичко, което можем да се сетим – добър футбол, много напрежение, голове, интрига и кофти съдийство. Едва ли можем да изискваме повече, тъй като нямаше двубой, който да не е по своему забележителен.

След като французите прекършиха мечтите на Уругвай, а Белгия удържа крехката си преднина срещу Бразилия, днес победителите научиха своите съперници.

Мачът Англия – Швеция премина под диктовката на англичаните, които бяха разучили добре противника си и заслужено се поздравиха с два гола преднина след последния съдийски сигнал. Това е, което се чува от почти всички коментари.

Тъй като аз съм установил, че гледам често някакъв друг мач, нека да си кажа какво видях на моя.

Няма по-пристрастно съдийство на този турнир от това на холандския съдия Кюйпенс и неговата бригада. Той ощети шведите брутално и е главният виновник за успеха на Англия. Без съмнение при първия гол на островитяните имаше грозен фаул в атака, тъй като голмайсторът Магуайър блъсна с лакът отзад във врата покриващия го шведски защитник. Десетина минути преди това, обаче, шведите изведоха Форсберг сам срещу английския вратар и съдията спря атаката заради засада. При повторението се видя, че шведът първо е покрит и второ тръгва от своята половина на игрището. Не беше употребена прословутата VAR – система, защо ли?

В същото време няколко британски засади бяха сигнализирани чак когато се види, че атаката загива. При подобна ситуация стана и вторият гол. Както се оказа, някои засади се свирят веднага, други – не. В зависимост от изхода на ситуацията. Как ония от асистентската кабинка не виждат неща, които се виждат от просто повторение на телевизионното предаване? Равносметката показва, че всички отсъждания на рефера в тънките ситуации бяха в една посока и това предреши изхода на мача.

Иначе прехваленият английски отбор направи толкова голови полжения, колкото и шведите, които пак си стояха предимно в своята половина и чакаха за контраатака. Англия отправи само два удара в рамките на шведската врата и вкара два гола, единият с благословията на рефера.

Не виждам причина да коментирам повече един опорочен мач, но трябва да отбележа, че много ми харесаха изявите на английския вратар. Пикфорд беше великолепен, игра модерно, близо до стила на Мануел Нойер, и показа страхотен рефлекс във възловите моменти. Изглежда ми, че след десетилетно ходене по мъките на този пост Англия отново има човек. Ей, още ми е смешно едно време как набутваха махленски шутове от 35-40 метра на оня гранитен паметник Сиймън :):):)

Ако Англия вземе титлата, да почерпи рефера Кюйпенс. Ама само ако иска. Тя и предишната им титла от хиляда деветстотин и дълбокия сняг пак така я взеха, ама не съм чел да са почерпили рефера. Карай, честито, Англия!

Голямото шоу беше в другия мач, където руснаците много ме изненадаха със съпротивата, която оказаха на по-качествения тим на Хърватия.

Хърватите играеха добре и създаваха впечетление за доминиране, но не изглеждаха свежи и не успяваха добре да се справят с изригванията на футболен ентусиазъм от страна на домакините, които, мисля, изиграха най-добрия си мач на световното.

Руснаците не се отбраняваха сляпо, а напъваха напред при всяка възможност с революционен плам, а голът на Черишев си беше красота. На мен домакините ми направиха толкова добро впечатление, че ми изглежда, че ако се бяха справили на дузпите, нямаше да продължат незаслужено. Раздадоха се на терена „за Родину, за Путина!“ и не се посрамиха. Отпадането им разплака един табун хубави фенки по трибуните, но какво да се прави – накрая на първенството и без това само едни от феновете ще си идат доволни, а Русия няма потенциала да стигне докрай.

Хърватите все още играят под възможностите си и втори път оцеляват след  дузпите. Това е рядко яврление и статистически става опасно да допускат трети път. Все пак те бяха отборът с по-добрите възможности, като направиха и някои невероятни пропуски.

Червената светлинка светна в края на мача, когато останаха съмнение във физическата подготовка на някои играчи. Това е много тънък момент с оглед на следващия двубой, в който е сигурно, че младият английски тим ще тича безметежно 90 или 120 минути – колкото се наложи.

За първи път от 2002 година на полуфиналите има два отбора, които не са вдигали Световната купа – Хърватия и Белгия. Тъй като и двата са качествени, няма да е чудно, ако на 15 юли семейството на световните шампиони се увеличи с един член. Колкото повече – толкова по-весело.

За оцелелите до полуфинала започва предпоследният рунд на руската рулетка, наречена Мондиал 2018. Предварителните фаворити вече са отстреляни, с изключение на един, а за най-добрите четири тима всяка грешка може да се окаже последна. Да видим кой ще я направи на предпоследното завъртане.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук