joachim-l-w-kroos

Груповата фаза на руския Мондиал навлезе в решаващ етап. Някои вече класирали се отбори ще го посрещнат спокойно, други ще го посрещнат пак така, защото изгубиха всички шансове, а трети, като Панама, не се притесняват, защото никога нищо не се е очаквало от тях и не е имало какво да губят. Затова пък вкараха първия в историята си гол на Мондиал.

За всички останали настъпи времето на дебненето и сметките. Какво трябва да постигнем? С кого ще играем, ако го постигнем? За нас, зрителите, е радостно, че в повечето групи интригата е жива.

Не е така в група G, където Белгия и Англия цепят аутсайдерите наред и вече се съревновават само помужду си за по-изгоден противник на осминафинала. Белгийците изглеждаха непоклатими на върха след голямата си победа срещу Тунис, но Англия надмина очакванията срещу Панама и сега оглавява класирането с равни показатели с Белия, но с по-малко картони дотук.

Белгия и Тунис изграха мач, който свърши 5:2, но по положения спокойно можеше да регистрира нещо като екзотичното 9:4, например. Тунизийците решиха да се надиграват с превъзхождащия ги противник и до 1:2 имаше някаква интрига, но разликата в класите бе очевидна. Трябва обаче да се подчертае, че заслуга за зрелищната среща имаха и загубилите, които не спряха да се опитват да атакуват. Това, разбира се, отвори пространства за европейците, които май пропуснаха повече положения, отколкото вкараха, и пак направихха 5 хубави гола. Не може да се каже колко силна е Белгия, защото тя практически не срещна съпротива в първите си двубои на този Мондиал. Все пак е ясно, че Азар е гениален, Лукаку е безкомпромисен пред гола, а целият отбор е на много високо ниво. Колко точно – ще видим чак на осминафинала.

Ако потенциалът на Белгия не е изяснен, англичаните са още по-мъгляв случай. Почти си изпуснаха точките срещу Тунис, а срещу Панама направиха размазващо първо полувреме и едно тренировъчно второ. Заслужва да се отбележи хеттрикът на Кейн и двата гола на Стоунс – нещо, което рядко се случва на защитник.

В последния двубой Англия и Белгия ше се подреждат на първите две места, а Тунис и Панама ще си оправят имиджа преди тръгване към дома. Латиноамериканците имат шанс даже за първа точка от световното. Що се отнася до първото място, при равен Англия ще го заеме, ако запази преднината си в по-малък брой картони.

Мексико и Южна Корея направиха приятен и раздвижен мач, в който „ацтеките“ имаха преимущество и заслужено спечелиха. Корейците първи достигнаха до хубаво голово положение и ако не бяха пропуснали, нещата можеха да тръгнат иначе в мача. Едно зло не идва само и още в средата на полувремето мексиканците получиха дузпа след глупава игра с ръка в наказателното поле на корейски защитник в не особено опасна ситуация. През второто полувреме Чичерито вкара гол-близнак на гола на Лозано срещу Германия и практически реши мача.

Корейците не се предадоха и получиха надежда в съдийското продължение след фамозен гол на Хюнг Мин-сон, но тя трая само 3 минути – до последния съдийски сигнал. Мексиканците като че ли не надградиха нищо в играта си от показаното срещу Германия, където изглеждаха по-енергични и подвижни, но може би съхраниха сили за последния мач. Корейците трябва да победят Германия, за да имат шанс за класиране. Изглежда мисия невъзможна.

Голямото шоу Германия – Швеция не разочарова в нито един момент. След загубата от Мексико шампионите бяха разпънати на кръст, като някои критики отидоха твърде дялече. Всъщност мачът бе доста сходен с двубоя Германия – Мексико, но красивите голове, повечето на брой пропуски, особено на немците, и големият залог направиха от срещата зрелище от най-запомнящите си до момента на този Мондиал.

Шведите пробваха да играят по мексикански табиет – приеха да ги мачкат и след като за малко не получиха гол от чисто положение в самото начало, прокараха две остри контраатаки отново в оголената от Кимих дясна зона. Германия този път уплътни десния си фланг, но скандинавците видоизмениха концепцията и започнаха да дебнат за извеждане на играч в ударна позиция през центъра, вероятно разчитайки на по-слабата спойка между Боатинг и Рюдигер в отсъствието на Хумелс. Това даде впечатляващ резултат, тъй като те успяха да изведат първо Форсберг, чийто удар бе спасен от Нойер, а после и Тойвонен, който  с майсторско прехвърлящо вратаря чукване на топката откри резултата. Гол-шедьовър, който постави световните шампиони в партер.

Германците, които междувременно също имаха своите шансове, макар и не толкова чисти, натиснаха още и започнаха да обсаждат и обстрелват вратата на Швеция. До края на полувремето, обаче, шведите издържаха без паника, а в самия край центриране към Форсберг бе завършено от него с чудесен удар с глава, който бе спасен виртуозно от Нойер. Може би в този момент шведите изпуснаха шанса си.

Второто полувреме премина така, като се очакваше. Германия надхвърли 70% владеене на топката, проби многократон защитата на скнадинавците и направи куп пропуски. Още в 48 минута Марко Ройс изравни, след като засече трудна топка при центирарне отдясно на Олсен, но след това се заредиха невъзможни пропуски. Времето си течеше, а нужната победа се отдалечаваше от Бундестима. Шведите създадоха две опасности, но като цяло стояха прибранив своята половина.

Пропуските изнервиха германиците и те започнаха да преминават границата на разрешеното в единоборствата. Около 70 мин шведите направиха сполучлив опит да изнесат играта трайно по-далеч от вратата си. В този период нещата вече изглеждаха мрачни за Германия. Боатенг влезе грубо и получи жълт картон. Още няколко неуспешни хубави атаки къом вратата на Швеция изнервиха ирачите на Льов допълнително и в 82 мин Боатенг получи втори жълт картон и бе изгонен.

В този момент Германия изглеждаше свършена. Шведите по принцип са отбор, който няма проблеми с умората за 90 минути и с човек повече не се виждаше какво може да ги спре от реми или дори победа.

Не и когато отсреща е Германия. При всички критики, които плучиха за лошата си игра в защита от първия мач, германците все пак си остават един невероятен отбор с огромни възможности. С човек по-малко те натиснаха още по-енергично и показаха що е то голям футбол.

Около 2 минути преди края на редовното време Гомес направи пропуск от чисто позиция с глава и по всичко изглеждаше, че с шампиона е свършено.

В самия край на съдийското продължение шведите извършиха нарушение на сантиметри от наказателното поле вдясно от вратата на Олсен. Ъгълъг бе много голям за директен обстрел, но след късо изпълнение Кроос – Ройс последният заложи топката на Тони Кроос и той с вътрешен фалц я заби в далечния горен ъгъл на шведската врата.

Подобен гол се вижда рядко и ще остане в галерията на шедьоврите, особено ако немският обор стигне далеч в шампионата. Заслужена победа на големи майстори. Такива мачове правят разликата между добрите и легендарните отбори.

Двубоят с Швеция обаче показа, че световните шампиони имат по-голям проблем от уязвимата на контраатаки защита и това са пропуските пред вратата на противника. Май вече съм казвал, че Льов може и да се хапе отзад, задето не взе Гьотце в Русия. Вернер е много активен в атаките, но головият му удар до момента е трагедия. Дракслер също не оправадава очакванията. Може би е време да се дадат повече възможности на Юлиан Брандт, който два пъти влезе на смяна в края на мача и два пъти уцели по една греда от трудни позиции.

В края на срещата Германия – Швеция за всички, които не обичат Бундестима или се страхуват от него, има лоша новина: по аналогия с афоризма на Марк Твен трябва да съобщя, че слуховете за смъртта на световния шампион са силно преувеличени. Германия ще се класира със сигурност, ако спечели последния си двубой с Южна Корея с повече от един гол, но е почти сигурно, че това ща стане и при минимална победа.

Слуховете за кончината на полското участие на този Мондиал, обаче, се оказаха истина. Полша, която бе за мен най-разочароващият обор след първите мачове, сега съвсем се срина, понесе унижение с 3:0 от Колумбия и единственото, което може да направи, е да развали сметките на японците, с които има последен мач. „Дружина полска“ създаде само едно чисто положение, пропиляно от Левандовски, и съвсем заслужено отива да се подготвя за следващото европейско първенство. Никой няма да съжалава за отпадането на този отбор, той бе безперспективен В Русия.

Япония и Сенегал напрвиха един от приятните за зрителя двубои на този турнир. Отборити показаха различен стил на игра и в това бе чарът на мача. Дългите подавания и индивидуалната техника на сенегалците контрастираха с многото движение и отборна работа на японците. Два пъти африканците излизаха напред и две пъти „самураите“ изравниха. Събития на терена имаше почти непрекъснато, така че гледането на тази среща, ако и да не е между утвърдени футболни сили, не беше губене на време в никой случай.

Сега японците ще се надяват Полша да не се събужда, защото вече няма за кога, а Сенегал и Колумбия ще се вкопчат в смъртен двубой за класиране.

След втория кръг повечето групи още не са ясни и това обещава оспорвани срещи на финала на груповата фаза. Много съм щастлив, че последните два дни прекършиха тенденцията на онези постни мачове по 1:0, които се бяха заредили застрашително през седмицата. Срещите със заряд на дерби са все повече, а красивите голове биват засенчени от още по-красиви. Това се иска, за какво иначе тези футболисти получават лудите си пари?

С изключение на Белгия, Англия и Франция, нито един от сочените преди първинството за фаворити отбори не е сигурен в продължаването си. Дали ще издържат нервите на всички?

Време е да видим кой колко струва.

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук