След разгорещен дебат управляващото мнозинство прокара окончателно спорния мораториум за плащането на нови лекарства и медицински дейности от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) през следващата година. Веднага след обнародването му, той ще бъде оспорен от омбудсмана Мая Манолова пред Конституционния съд. Тя многократно призова депутатите да не го приемат и заплаши, че ако това се случи, ще го оспори, защото според нея нарушава конституционното право на гражданите на достъпна и качествена медицинска помощ.
Предложеният от бившия председател на Надзорния съвет на НЗОК и настоящ здравен министър Кирил Ананиев мораториум беше защитен от ГЕРБ като за първи път стана ясно, че забраната цели да се спечели време за прокарване на нови нормативни промени, които да променят начина за плащане на терапиите. От мярката се очаква да бъдат спестени 25-30 млн. лева. Тя засяга петнайсетина лекарства срещу онкологични, онкохематологични и ревматологични заболявания, които са от най-ново поколение и се предписват като втора и трета линия на терапия, когато традиционното лечение не е дало резултат.
Председателят на здравната комисия Даниела Дариткова обясни временната забрана за финансиране на иновативни лекарства с необходимостта от време за прецизиране на нормативната уредба, така че занапред да се плаща не за отделни лекарства, а за терапевтичен резултат. Тя посочи, че така ще се гарантира по-ефективно изразходване на бюджета за лекарства, който в последните години нараства неудържимо. Дариткова защити и мораториума за финансиране на нови медицински дейности, който по настояване на ГЕРБ беше смекчен, така че да не се отнася за разкриване на нови услуги в населени места, където те не се предлагат. По думите й така ще се спре ненужното разрастване на болнични структури след отмяната на Националната здравна карта от съда и ще има възможност да се увеличат цените на клиничните пътеки, които са недофинансирани. В същото време ще се гарантира, че на местата, където има необходимост, ще се разкриват нови медицински дейности, пише Mediapool.
БСП и ДПС разкритикува управляващите, че това ще разори провинциалните общински и държавни болници. По време на дебата по Закона за бюджета на НЗОК заместник-председателката на парламента Нигяр Джафер (ДПС) заяви, че мораториумът за плащане на иновативни лекарства е признание за безпомощност на институциите да наложат механизми за контрол на бюджета за лекарства.
Тя коментира, че новите технологии в здравеопазването не могат да бъдат спрени и попита какво ще се прави след 1 година, когато пациентите, нуждаещи се от модерното лечение ще станат тройно повече.
Депутатът от БСП Георги Михайлов, който е бивш директор на Специализираната болница по онкохематология, заяви, че макар засегнатите от мораториума лекарства да не се използват за първа линия на лечение, не пожелава на никого да има близки, които могат да бъдат повлияни от тях, а тази възможност им се отнема. По думите му забраната ще отприщи лавина от дела и лечението на засегнатите пациенти в чужбина ще струва много по-скъпо на здравната каса, отколкото ако това лечение се допусне у нас.
Приетият окончателно на второ четене от депутатите бюджет на НЗОК за 2018 година предвижда 400 млн. лева повече, от които 360 млн. лева повече за болниците, с които ще бъдат увеличени цените на някои недофинансирани клинични пътеки. Здравната каса ще разполага с общо 3.8 млрд. лева, 1 млрд. от които ще отидат за лекарства. Между първото и второто четене по предложение на ГЕРБ бяха дадени допълнително 27 млн. лева за извънболничната помощ, с което резервът за непредвидени и неотложни разходи на касата беше изтънен до критичните 87 млн. лева, което е под 3% от бюджета. До тази година резервът беше в размер на 10% и от опозицията разкритикуваха намаляването му до критичен минимум.