Русия
На снимката: Говорителят на министерството на външните работи на Русия Мария Захарова

Новите американски санкции срещу Русия обхващат и руски институти, работили по ваксината срещу коронавируса и това даде повод на остра реакция на руското външно министерство, въпреки че санкционираните организации са в „черния списък“ по съвсем други поводи. Това е пореден епизод на засилване на напрежението между двете военни суперсили, след като преди ден в Сирия имаше сблъскване между автомобили на руски и американски патрул, а страните заемат и диаметрално противоположни позиции относно събитията в Беларус – последната страна от руския стратегически щит.

Защо бяха въведени санкциите

Бюрото по въпросите на промишлеността и сигурността на Министерството на търговията на САЩ внесе в черния си списък три руски научно-изследователски института по подозрения във връзки с руски химически програми и изпитателни полигони за химически оръжия, както и с руската програма за химичеки и биологически оръжия.

Според Захарова, тези твърдения не са подкрепени от никакви доказателства и подчерта, че още през 2017 г. целият химически арсенал на Русия е бил унищожен. Оказва се, че в някои от тези институти се е работило и по създаването на руската ваксина срещу коронавирус, която бе обявена наскоро, но все още не е преминала всички клинични изпитания.

Руската реакция на санкциите

„Вашингтон въведе санкции срещу руските учени и специалисти, които се занимаваха с разработването на ваксината против коронавирус“, съобщи говорителят на руското външно министерство Мария Захарова.

Тя изрази възмущението си от факта, че ограничителните мерки са именно срещу тези научно-изследователски институти, които през последните месеци работят непрестанно над разработването на ваксина срещу COVID-19.

„Не е ясно как американските власти ще обяснят на своите граждани опитите да бъдат наказани хора, които работят, при това успешно, върху лекарство, което уби повече от 180 000 граждани на САЩ“, подчерта дипломатът.

Действията на Вашингтон оставят неприятното впечатление, че става въпрос за санкции и натиск в полза на собствени компании – този път фармацевтични. Всичко това намеква за нелоялна конкуренция, смятат от руското външно министерство.

Кризата в Беларус

Напрежението продължава да се нагнетява и по линията на отношението към събитията в Беларус, особено след като поддържаният от Путин беларуски диктатор Лукашенко обвини САЩ за подбуждане на протестите срещу него след изборната му победа, която опозицията не презнава. След посещението на зам.-държавния секретар на САЩ Стивън Бийгън в Литва в началото на седмицата, където той се срещна и с лидера на беларуската опозиция Светлана Тихановская, Кремъл отправи предупреждение към САЩ да не се бъркат във вътрешните работи на Беларус.

Същевременно в интервю руският президент Владимир Путин призна, че русия има готовност да окаже военна помощ на режива на Лукашенко, но засега това не се налага.

Опасен инцидент в Сирия

От ден САЩ и Русия се обвиняват взаимно заради притеснителен инцидент между американски патрул и руска част. Бронирани коли на САЩ са били обкръжени от руски превозни средства, подкрепяни от хеликоптери, и в резултата е станал сблъсък между руска и американска машина, при който има ранени американски войници.

Вашингтон обвини руснаците в непрофисионални действия, а Москва заяви, че инцидентът не е по вина на нейните воннослужещи, тъй като американците са направили опит да блокират движението им в разрез с приетите споразумения.

Началникът на руския генерален щаб Валерий Герасимов е обсъдил инцидента в телефонен разговор с генерал Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете към Въоръжените сили на САЩ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук