Канада

Москва обеща да отвърне на Канада, след като Отава обяви в петък финансови санкции и други ограничения на 30 руснаци, които според нея са съучастници в смъртта на Сергей Магнитски, адвокат за борба с корупцията, който е държан в затвора след твърдения за данъчна измама.

Канадският списък, публикуван на 3 ноември от министерството на външните работи, до голяма степен отразява подобен списък, събран от Съединените щати след приемането на Закона магнитски през 2012г., който наказва лица, за които се твърди, че са свързани със смъртта на Сергей Магнитски.

Канада по-рано тази година прие собствена версия на закона, която, както и с американския закон, предизвика вокална критика от страна на Русия.

Председателят на комисията за разследване Александър Бастикин е едно от най-известните имена на канадския списък, но също така включва няколко служители на МВР и данъчната агенция. Група от венецуелски представители, включително президентът Николас Мадуро, също бяха назовани.

Руските представители многократно са предупреждавали, че ще отмъстят, ако Канада продължи със санкциите. В изявление на интернет страницата на министерството на външните работи, след като списъкът беше публикуван, говорителката Мария Захарова издаде неясна заплаха за Отава.

„Това е въпросът: какво ли Отава се надяваше да получи от това? Наистина ли мислеха, че могат да „натискат” Русия или просто да се отдадат на политическите си амбиции? Ако нашите канадски партньори харесват игри със санкции, тогава ще бъдем принудени да отговорим. Макар че ние без съмнение предпочитаме пътя на конструктивното сътрудничество по важни за народите на двете страни въпроси”, коментира Захарова.

Русия многократно е предупреждавала Канада за приемането на закона. По-рано ръководителят на комисията за държавен суверенитет на Съвета на Руската федерация Андрей Климов заяви, че евентуалното приемане от страна на канадския парламент на такъв акт ще бъде „неприятелска стъпка” към Русия, водеща до отговора на Москва.

Законът „Магнитски”

Законът  Global Magnitsky Human Rights Accountability Act (или законът „Магнитски”), съществува от 2012г. и носи името на руския адвокат Сергей Магнитски, който почина през 2009г. при съмнителни обстоятелства в предварителния арест в Русия. С този закон се даде възможност правителството на САЩ да налага санкции предимно на руски граждани – лица, свързани не само със смъртта на Магнитски, но и с корупционните схеми, в които участват висши държавни служители, които адвокатът се бе заел да разкрие.

През годините под ударите на закона попаднаха десетки представители на руския бизнес и властовия елит. Това пък принуди Москва да предприеме „ответен удар”. Така през 2013 г. се появи законът „Анти-Магнитски”, въз основа на който руснаците започнаха да санкционират американски граждани, за които се смята, че са „нежелани” на руска територия.

И така до 2016 г. – тогава първоначалният вариант на закона „Магнитски” претърпя в САЩ сериозни промени и придоби „глобален облик”. Сега той вече е основание по него да се налагат санкции не само на руски граждани, но и от държави от целия свят.

Според закона на санкциониране подлежи „всяко чуждестранно лице”, за което въз основа на „достоверни доказателства” се установи, че е замесено в убийства, изтезания или грубо нарушаване на международно признати човешки права, или са засегнати лица, извадили наяве случаи на корупция и незаконна дейност на държавни служители. Отговорност може да се търси и от държавни служители, които са участвали в корупционни схеми, включително и за присвояване на чужди активи за лична изгода, както и срещу всеки, който е подпомагал, спонсорирал или предоставял някаква подкрепа за тази корупционна дейност.

Санкциите се налагат еднолично, по решение на президента на САЩ. И са две: недопускане на територията на САЩ (което означава отмяна или неиздаване на американска виза) и блокиране на банкови сметки или имущество, което се намира там. Законът няма как да действа извън територията на Щатите, затова и мерките, които могат да се налагат по него, са ограничени на територията на САЩ.

Производството започва по искане до президента, което обаче трябва да е подписано от политически лица: председатели и членове на комисии в Конгреса или Сената на САЩ, при това принадлежащи към различни партии – целта е да се осигури политически консенсус за искането. И трябва да съдържа достатъчно достоверни доказателства.

Решенията на президента за налагане или прекратяване на такива санкции са публични – той се отчита за тях пред Конгреса.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук