Македония, Гърция

Македонският вицепремиер по европейските въпроси Буяр Османи заяви, че има сериозен напредък и „както никога досега” Македония и Гърция са по-близо до решение.

Очаква се в близките часове да се постигне споразумение, стана ясно от думите му.

Османи разговаря вчера в Брюксел с върховния представител на ЕС по външните работи и сигурността и заместник-председател на Европейската комисия Федерика Могерини.

На срещата македонският вицепремиер я информирал за постигнатия напредък в отношенията между Македония и Гърция.

Той изразил задоволство от постигнатия напредък в затоплянето на отношенията, осъществяването на мерките за изграждане на доверие, деескалацията на политическите разногласия, както и задоволство от напредъка в разговорите по спора за името, пише изданието, съобщи БТА.

Македонският вестник „Вечер” цитира думите на премиера Зоран Заев:

„Може би ние ще позвъним на Атина, надявам се, че това ще стане много скоро“.

Премиерът заяви, че спорът за името между Македония и Гърция ще се реши много бързо, пише и „Вечер“.

Македонският министър-председател подчертал, че е много важно решението да бъде устойчиво и трайно и да бъде сто процента сигурно за идните поколения, които ще крепят приятелството с договора, който бъде постигнат.

Вестник „Вечер“ пише, че гръцкото правителство е реагирало на декларация на македонското външно министерство, че не трябва да се бърза с договора за името, тъй като качеството на решението е по-важно от това в какъв срок ще завърши процесът.

Двете страни спорят от 25 години за името „Македония“, което според Атина крие в себе си териториални претенции към едноименната гръцка област.

Управляващите и в двете страни са изправени пред вътрешни пречки да решат спора.

Опозицията в Гърция не приема включването на думата „Македония“ под каквато и да било форма в новото има и организира няколко масови протести.

Подобни демонстрации се проведоха и в Скопие.

Според опозиционната ВМРО – ДПМНЕ правителството на премиера Зоран Заев е некомпетентно, съсипало е икономиката, понижило е заплатите и пенсиите и е навредило на националните интереси, преговаряйки с Гърция за възможно ново име на страната.

Освен към името, Гърция има претенции и към македонската конституция, която според нея допуска присъединяване на съседни територии.

Западната ни съседка обаче показа, че е готова на отстъпки и бърза да реши спора, тъй като се надява  в края на юни да получи покана за начало на преговорите за влизане в Европейския съюз и НАТО.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук