В договора с турската газова компания „Боташ“ няма клауза за развалянето му, освен ако страната ни не плати цялата сума от над 4 милиарда лева. Това подчерта по време на изслушване в Народното събрание министърът на енергетиката Жечо Станков. Той съобщи, че „Булгаргаз“ ще плати по инфлационeн индекс за тази година 20 милиона лева повече от предходната 2024 година.
„Над 4 милиарда лева или грубо около 4,2 милиарда лева, ако не броим индексациите, които предстоят през следващите 13 години. Ако направим и тази ескалация, аз съм сигурен, че стойността ще набъбне на 6 милиарда лева. Аз съм готов да поканя всеки един, който има желание, възможност или визия максимално бързо да бъде предоговорен този договор“, заяви Станков.
„Имаме признание, че договорът с „Боташ“ е бил одобрен на политическо ниво“
„Ако преди една година във временната комисия за договора с „Боташ“, изпълнителният директор на „Булгаргаз“ твърдеше, че няма оказан политически натиск, днес вече имаме признание, че договорът е бил одобрен на политическо ниво“, коментира пред журналисти в парламента Радослав Рибарски, народен представител от „Продължаваме промяната-Демократична България“.
Рибарски каза, че без да бъде изпратен до съответните министерства, без да бъдат разгледани клаузите от съответните министерства, е поискано становище, след което служебният кабинет е гласувал и одобрил този договор, без нито едно министерство, освен Министерство на енергетиката, да го е видяло.
Рибарски посочи, че е станало ясно, че първо се е подписало споразумение на ниво министър, което след това отива в „Булгаргаз“. Въпреки че техните условия са отхвърлени, те решават да подпишат договора, ако има решение на Министерския съвет, допълни той.
Рибарски уточни, че решение на Министерския съвет е взето, без реално никой да е прегледал договора. Така, че един служебен кабинет задължи България с четири милиарда за 12 години, без никой да е виждал договора и да може да вземе отношение по него, добави той.
На въпрос за подкрепата за договора, изразена от страна на „Величие“, депутатът отговори, че който подкрепя този договор, явно не е наясно с щетите, които той нанася всеки ден на България.
Опитахме се да разберем каква е точно ролята на президента Румен Радев по време на тези срещи с Ердоган, опитахме се да разберем какво се е обсъждало на тези срещи, как са протекли, но виждаме само документи, които са подписани от Росен Христов и „Булгаргаз“, коментира Рибарски относно ролята на държавния глава за договора с „Боташ“.
„Плащаме репарации на Турция“
От ГЕРБ отново припомниха, че страната ни плаща ежедневно над един милион лева, според приетите задължения по документа.
„Договорът на „Булгаргаз“ с „Боташ“ за доставка на природен газ е или най-аматьорско изпълнен в страната от абсолютно некомпетентни хора, или най-голямата корупционна сделка, защото ние си поръчваме нещо, което не ни трябва“. Това каза в НС народният представител от „ГЕРБ – СДС“ Делян Добрев.
„Оказва се, че без България да е водила война с Турция, нашата енергетика капитулира и плащаме репарации на Турция“, каза Делян Добрев.
От ПП-ДБ бяха категорични, че договорът е неизгоден за страната ни.
„Далаверата на века“
„Може да го наречем една от далаверите на века. „Боташ“ беше абсолютно ненужен да се случва. Не е имало нужда от този природен газ да бъде вкарван в България. България си имаше достатъчно източници на природен газ и това се доказва много лесно с това, че един единствен танкер е вкаран в България, откакто това споразумение е сключено“, коментира Ивайло Мирчев.
Надявам се това изслушване да се слуша от служители на ДАНС и прокуратурата и те да дойдат да чакат тези, които са подписали договора, каза Ивайло Мирчев, народен представител от „ПП-ДБ“. Договорът не е бил подписан от директора на „Булгаргаз“, а от служебния министър Росен Христов, защото Деница Златева, директор на „Булгаргаз“ по това време, бързала да не си изпусне самолета, припомни Мирчев.
„Това според мен е чисто аматьорска корупция. Как е възможно този договор да бъде подписан в Министерския съвет, без никой да го е виждал“, попита Мирчев. Според него има и „друго предателство“ – това достъпът на „Боташ“ до българската енергийна мрежа. „Ние предоставяме на Русия възможност да вкарва природен газ в България, защото Турция се превърна в хъб за метан от Русия“, каза още Ивайло Мирчев.
Бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов заяви, че президентът Румен Радев не е оказвал натиск за подписване на договора с „Боташ“ за доставка на газ през Турция. Това каза и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, бивш министър на енергетиката. Росен Христов подчерта, че енергийната криза и необходимостта в спешен порядък да се осигурят алтернативни енергийни източници са причините за подписването на договора и че той не се изпълнява с пълния си капацитет.
„Няма натиск от президента. Президентът съдейства при срещата с турския президент Ердоган да бъде издадено разрешение на „Боташ“ да преговаря за България. Сега, когато осигурихме път за доставка на неруски газ, вие ме обвинявате, че съм доставял неруски газ в България. Вие дойдохте и излъгахте, че само един танкер е бил доставен през този договор. Аз какво искате да кажа?“, коментира Христов.
От „Възраждане“ определиха поведението на бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на „Булгаргаз“ Деница Златева и настоящия изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов по време на изслушването в пленарна зала за сделката с „Боташ“ като „нагло“ и „арогантно“. Това обяви пред медиите в парламента депутатът Йордан Тодоров.
Той коментира, че най-лошото е, че всъщност тези хора по никакъв начин не съжаляват, дори не се опитват да направят така, че тази сделка да бъде предоговорена, а най-лошото е, че хората ще плащат пет милиарда лева в следващите 12 години и въпросната сделка не може да бъде предоговорена.
„Росен Христов трябва да бъде заключен. Предложих му или да е в килия или да изчака новия затвор на МЕЧ… С тези 4 млрд., които ще загубим по „Боташ“ можеше да построим нови 40 детски болници, цял областен град и няколко завода.“ Това заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев.
По думите, ако политически не вземе решение за прекратяване на този договор и към момента „Булгаргаз“ е фалирал, стана ясно от изказване на действащия министър Жечо Станков, че от 50 млн. печалба през 2021 година, сега са над 400 млн. задължения.
Припомняме, че през януари 2023 г. България (под управлението на служебния кабинет, назначен от президента Румен Радев) и турската държавна енергийна компания „Боташ“ подписаха 13-годишно споразумение, което предвижда достъп на България до турските терминали за втечнен природен газ и преносната им инфраструктура. В замяна, България се ангажира да плаща приблизително 500 000 долара на ден за резервиран капацитет, независимо дали го използва или не. Споразумението включва и възможността „Боташ“ да използва българската газопреносна мрежа, като получава пълен достъп до българския газов пазар и преносна мрежа, с право да доставя на крайни клиенти. Договорът е обект на критики поради изключително лошите си финансови си условия, липсата на прозрачност и обществена дискусия и дългогодишната обвързаност.
Още новини от деня – четете тук