Ръководство за оцеляване при война
Източник: rib.msb.se

Германия разработва приложение, което да помогне на хората да намерят най-близкия бункер в случай на нападение. Швеция разпространява брошура от 32 страници, озаглавена „Ако дойде криза или война“. Половин милион финландци вече са изтеглили ръководство за готовност при извънредни ситуации.

Ако перспективата за по-широк конфликт в Европа изглежда далечна за мнозина, поне някои страни я приемат сериозно – и, по термина, използван от министъра на отбраната на Германия Борис Писториус, предприемат стъпки, за да направят населението криегсфехиг: военноспособно, пише в свой материал британският The Guardian.

Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна драматично повиши напрежението в областта на сигурността в балтийския регион, което накара Финландия и Швеция да се откажат от десетилетия необвързаност и да се присъединят към НАТО.

Военният капацитет обаче не е всичко: гражданите също трябва да бъдат подготвени.

Живеем в несигурни времена. В момента се водят въоръжени конфликти в нашия ъгъл на света. Тероризмът, кибератаките и кампаниите за дезинформация се използват, за да ни подкопаят и да ни повлияят“, се казва в пролога на шведска брошура.

Достъпна и на английски, тя добавя, че колективната устойчивост е от съществено значение и ако Швеция бъде нападната, „всеки трябва да изпълни своите задължения, за да защити независимостта на Швеция – и нашата демокрация … вие сте част от цялостната готовност на Швеция за извънредни ситуации“.

Шведите отдавна са запознати с такива публични информационни брошури:

първата е издадена през Втората световна война.

Най-новите съвети, наред с други теми, са свързани със системите за предупреждение, укритията срещу въздушни нападения, цифровата сигурност и как да използвате тоалетната, ако няма вода.

Текстът също така препоръчва да се поддържа достатъчно количество вода у дома; наличието на достатъчно одеяла, топли дрехи и алтернативно отопление; придобиване на радио, захранвано от батерии; и съхраняване на много богата на енергия, бързо приготвяща се храна.

Реакцията сред жителите на Швеция е смесена.

36-годишният Джони Шамун, фризьор в Солна, близо до Стокхолм, каза, че е „добре да сме подготвени“. Но, казва той, въпреки че брошурата е добра идея, тя не е тема за разговори.

В салона не съм чувал много хора да говорят за това. Само един каза, че са получили тази брошура“, каза той. „Те не са стресирани или нещо такова.“

Но Муна Аян, здравен работник от Стокхолм, е обезпокоена от това колко незагрижени са много шведи.

След като е преживяла конфликт от първа ръка в Сомалия, Аян казва, че е уплашена.

Страхувам се, защото знам какво означава война – преживях война“, казва тя и добавя, че се е запасила с вода, батерии, свещи и вазелин.

Тя също се опитва да разбере как да каже на петте си деца, без да ги плаши. За хора от Сомалия, Сирия или Ирак говоренето за конфликт в Швеция е травмиращо, каза тя.

„Ние, които сме били на война, не сме добре. Много сме притеснени, защото, ако има война, знаем какво ще се случи“, допълва още тя.

А Фатума Мохамед, здравен комуникатор в Стокхолм, казва, че много семейства в по-бедните райони нямат храна за всекидневния живот, да не говорим за запаси, докато други се опитват да намерят къде са техните местни приюти.

Тя казва също, че би искала повече информация да се предоставя на хората лично, а не само чрез брошура.

Дирекцията за гражданска защита на Норвегия, DSB, раздаде подобна брошура на 2,6 милиона домакинства в страната.

Живеем във все по-бурен свят“, се казва в него, засегнат от изменението на климата, цифровите заплахи и „в най-лошия случай от военни действия“.

Норвежката брошура съветва хората, например, да държат поне една седмица нетрайни храни, включително „хрупкави хлебчета, консервирани варива и боб, консервирани сандвичи, енергийни блокчета, сушени плодове, шоколад, мед, бисквити и ядки“.

Норвегия също така съветва жителите да се запасят с основни лекарства – включително йодни таблетки, в случай на ядрен инцидент – и, подобно на Швеция, препоръчва на хората да имат няколко банкови карти и да държат готов запас от пари вкъщи.

Във Финландия изчерпателно онлайн ръководство, наречено Подготовка за инциденти и кризи, предлага на жителите информация и съвети за всичко – от спиране на водата до горски пожари, колапс на интернет или „по-дългосрочни кризи … като военен конфликт“.

По-практично, на отделен уебсайт, 72tuntia.fi, Финландия – която споделя 830 мили (1340 км) граница с Русия – пита своите граждани направо:

„Бихте ли оцелели 72 часа?“ в редица кризисни ситуации,

приканвайки ги да подложат както своите умения, така и доставките на провизии на поредица от тестове.

Сайтът съдържа съвети за укрепване на психологическата устойчивост, „за да увеличите способността си да се справяте в трудни обстоятелства“, подобряване на личната киберсигурност и подслон на закрито.

Затворете вратите и прозорците. Включете радиото. Изчакайте спокойно за инструкции“, гласят съветите.

Суви Аксела от националната женска асоциация за готовност за извънредни ситуации (Nasta), която е в експертната комисия на 72 часа, каза, че е обмисляла повишаване на препоръката за съхранение на храни във Финландия до една седмица, както направиха Швеция и Норвегия.

Но в крайна сметка комисията реши да не го направи, тъй като препоръките за подготовка за 72-часово оцеляване е добре разработена във Финландия. „72-те часа се превърнаха в марка тук във Финландия, така че не искахме да нарушаваме това. Но това е само минимумът“, допълва тя.

Войната на Русия срещу Украйна беше като „аларма за събуждане“ дори в страна,

която отдавна беше подготвена, казва тя: жените се бяха записали за курсове за готовност, радиостанции с батерии изчезнаха от рафтовете на магазините и въпроси като „колко вода имате вкъщи?“ или „имате ли лагерна печка?“ станаха „по-масови“.

Фокусът на Германия междувременно е върху увеличаването на броя на своите бункери и защитни убежища след официална оценка, че нацията от 84 милиона има по-малко от 600 обществени убежища, които заедно могат да поберат само 480 000 души.

Много убежища от Студената война бяха демонтирани поради убеждението,

че вече няма да са необходими, но Берлин сега стартира национален план за бункери под Федералната служба за защита на населението, включително телефонно приложение за геолокация.

Експертите прогнозират, че атака от страна на Русия може да е възможна през следващите пет години и в момента се търси всяка структура, която може да бъде използвана, ако се случи подобно събитие, включително метростанции и мазета на обществени офиси, училища и кметства.

Германските домакинства бяха призовани да адаптират собствените си изби, гаражи или складови помещения или да изкопаят стари бункери, докато строителите ще бъдат законово задължени да включат сигурни убежища в новите домове – както Полша вече направи.

Този месец вестник Frankfurter Allgemeiner разкри подробности за армейски документ от 1000 страници, насочен към германските фирми – съветващ ги например да обучават допълнителни шофьори на камиони – но съдържащ препоръки за гражданска готовност за физически лица.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук