Павел Дуров
Снимка: БТА

Мярката за задържане в ареста във Франция на собственика на „Телеграм“ Павел Дуров бе удължена снощи до сряда, предаде Франс прес, като се позова на представител на съдебната власт, пише БТА.

Той беше арестуван в рамките на съдебно разследване и без политически мотиви, заяви френският президент Еманюел Макрон.

„В социалните мрежи, както и в реалния живот свободите се упражняват в рамките на закона, за да се защитят гражданите и да се спазват техните основни права“, написа Макрон в платформата „Екс“.

Същевременно френският президент осъди разпространението на невярна информация за ареста на Дуров.

39-годишният Дуров беше задържан в събота на летището в Бурже край Париж, малко след като кацна там с частен самолет от Азербайджан. Постът на Макрон е първото официално френско изявление, почти два дни след като Дуров беше арестуван.

„Арестът на собственика на „Телеграм“ на френска територия беше извършен като част от текущо съдебно разследване“, написа Макрон. „Това по никакъв начин не е политическо решение. Зависи какво ще решат съдиите“, добави той.

Говорител на френската полиция заяви пред Ройтерс, че Дуров се разследва от националните служби за киберпрестъпления и измами за това, че не е сътрудничил при разследване на кибер и финансови престъпления в социалната мрежа и приложение за изпращане на съобщения „Телеграм“. Той все още е в ареста.

Кой е Павел Дуров

Павел Дуров е на 39 години. През 2006 г., току-що завършил университета в Санкт Петербург, родния му град, той създава социалната мрежа „ВКонтакте“, която се превръща набързо в първата мрежа в Русия и изпреварва по интерес дори „Фейсбук“.

Но успехът на интернет платформата поражда търкания между Дуров и властта и той я продава. Поемат я хора, близки до управляващите, а Дуров напуска Русия през 2014 г. По това време той е в деликатни отношения с Кремъл заради това, че е отказал да предаде на руските служби за сигурност личните данни на потребители на социалната мрежа, по-специално на проевропейски настроени украински граждани.

През 2013 г., година преди да напусне Русия, Павел Дуров разработва с брат си Николай приложението „Телеграм“. След напускането на Русия Дуров пътува от страна в страна и накрая се устройва в Дубай. Същевременно, получава гражданство на карибската островна държава Сейнт Китс и Невис. През август 2021 г. Дуров получава и френско гражданство.

Междувременно приложението „Телеграм“ отчита феноменален успех, позиционирайки се като защитник на индивидуалните свободи, отказвайки цензурата и запазвайки поверителността на потребителите си.

Но всичко това не се харесва на някои.

През 2018 г. московски съд разпорежда блокиране на „Телеграм“. Заповедта е истинско фиаско и три дни по-късно протестиращи „бомбардират“ централната на Федералната служба за сигурност с хартиени самолетчета – символа на приложението.

Оттогава Русия се отказва от усилията си срещу приложението и „Телеграм“  и то е използвано както от властта, така и от опозицията.

„Телеграм“ играе и съществена роля във войната в Украйна, документирана от блогъри от двата лагера в конфликта, които постват там анализи и много видеа от боевете.

Дуров отсъства от традиционните медии, но не се колебае да заема преден план в собствената си страница в „Телеграм“. Там казва, че води самотен живот, че се въздържа от консумация на месо и на алкохол. Винаги облечен в черно, той се стреми да поддържа прилика с актьора Киану Рийвс, такъв, какъвто той беше в „Матрицата“.

През юли Дуров се похвали, че е биологичен баща на над 100 деца. Те са били заченати благодарение на това, че той е бил донор на сперма в десетина страни по света. За тази донорска инициатива Дуров казва, че е била негов граждански дълг. По този начин той се доближава и до движението на привържениците на насърчаване на раждаемостта. Към него принадлежат американският милиардер Илон Мъск и други милиардери от сектора на високите технологии.

Според сп. „Форбс“ състоянието на Дуров е оценявано през настоящата година на 15,5 милиарда долара.

Дуров е създател и на криптовалутата тонкойн, чийто курс обаче спадна с над 15% след новината за ареста му.

От години „Телеграм“ е в полезрението на европейските съдебни власти. Те го обвиняват, че разпространява призиви за убийства, че е платформа за продажба на дрога или че разпространява конспиративни теории. Много експерти подлагат на съмнение действителната сигурност, предлагана от „Телеграм“ на потребителите си. Платформата казва, че е по-сигурна от приложения като „УотсАп“, но не криптира съобщенията си.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук