В момента разширяването на конфликтите в региона на Близкия изток не влияе на миграционния натиск в България и не променя характеристиките на нелегалните мигранти.
Това коментира Пламен Тончев, председател на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), по време на изслушването в Народното събрание.
Ръководителите на специализираните служби представиха пред депутатите информация относно действията на правителството за опазване на сигурността в контекста на ситуацията в Близкия изток, особено в Сирия, също така обсъдиха дали имат актуална информация и какви мерки се предприемат спрямо евентуални бъдещи миграционни вълни от Сирия, Газа, Афганистан и други нестабилни области.
Според анализа на ДАНС, свалянето на Башар ал Асад в Сирия не решава проблемите в страната, тъй като там съществуват многобройни етнически и религиозни групи с разнообразни интереси.
Директорът на агенцията посочи, че съществуват предпоставки за връщането на сирийски бежанци, а конкретни действия в тази насока вече се наблюдават, има и вероятност за нови миграционни вълни.
Той уточни, че
няма промяна в характеристиките на задържаните мигранти в страната,
които основно са мюсюлмани сунити, предимно млади несемейни мъже с ниско образование или без образование.
Сирия след падането на Асад: Разоръжаване, завръщане на бежанци и надежда за стабилност
Най-често те заявяват икономически и социални причини за миграцията.
Въпреки това, е възможно увеличаване на миграционните потоци, особено предвид високото ниво на разселване в конфликтните зони и опцията за прехвърляне през Източно-средиземноморския и Балканския маршрут.
Страната ни е подготвена да реагира на подобни ситуации“, добави Тончев.
Той съобщи, че в ДАНС е организирано наблюдение на процесите в Сирия и маршрутите за потенциално придвижване, както и анализ на възможното отражение върху България, включително поведението на граждани на рискови държави, които пребивават у нас.
Според Тончев, един от възможните фактори за ескалация на напрежението и произход на нови бежански потоци би могла да бъде операция на новото сирийско правителство с подкрепата на Турция срещу кюрдските територии в Северна Сирия.
Той съобщи, че в регистрационно-приемателните центрове за бежанци в България е забелязано напрежение след свалянето на режима на Асад.
В Харманли нараства напрежението между сирийските бежанци,
произхождащи от арабски и кюрдски общности, отчитайки и заплахи за насилие.
ДАНС наблюдават и изменения в контекста на международния тероризъм, свързани с възможността терористични групи да се възползват от вакуума на властта в Сирия.
За да се справят с рисковете за националната сигурност, ДАНС активно участва в междуведомствени усилия по организация, логистика и обмен на информация с партньорски служби.
В сътрудничество с МВР и службите за сигурност се предприемат мерки за предотвратяване на нелегалното преминаване на границите и подпомагането на незаконния престой. В резултат на усилията, в България са предотвратени множество опити за влизане на чужди граждани, а някои от тях са задържани.
Събраната информация за престъпления редовно се предоставя на съответните прокуратури.
В същото време ДАНС обменят информация с международни партньори относно миграционните процеси. През 2024 година служителите на агенцията проведоха 7814 интервюта за оценка на риска за националната сигурност.
По искане на ДАНС, 49 лица бяха включени в информационния масив на нежеланите мигранти в България. Въпреки всичко, миграционният натиск остава важен аспект на терористичните заплахи, главно заради вероятността от проникване на лица с радикални възгледи, отбеляза директорът на агенцията.
Според оценките на службата, интересът към миграция ще остане висок, а натискът върху Европа, включително през България, ще продължи. Основните причини за това са многобройните фактори, които дестабилизират страните в Близкия изток, Централна и Южна Азия и Африка, в комбинация с постоянно съществуващите социално-икономически проблеми.