Над 60% от младите лекари в България не са мотивирани да с реализират и да останат у нас, сочат данните от анкета, направена от Българския лекарски съюз и здравната платформа Medical news. Анкетирани са 515 млади медици от цялата страна. Сондажът изследва проблемите в системата на специализацията в здравеопазването.

Младите лекари са с очакване на начална заплата в професионалната си специализация от минимум 1000 – 1500 лв. Според статистиката ежегодно близо 500 млади медици напускат България и търсят позиции навън, най-вече в Европа, като причините за тяхното решение са основно ниското заплащане, което не компенсира инвестициите, вложени за обучението по медицина и не отговаря на квалификацията лекар.

Новите медици намират за несправедлив начина за прием на специализанти, като предпочитат връщането на конкурсния изпит, вместо нововъведеното събеседване. Те изискват още единна система за обявяване местата за специализация, за да може процедурата по кандидатстване да бъде максимално улеснена и справедлива за бъдещите лекари.

Над 67% от младите специализанти смятат ,че университетската болница е най-подходящото място за провеждане на следдипломните обучения.

Председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев е категоричен, че задържането на младите лекари в България и връщането на вече заминалите в чужбина трябва да стане държавна политика, за която да работят всички отговорни и засегнати институции. За целта трябват гаранции за адекватно заплащане, създаване на нормални условия на обучение и труд и възможности за кариерно израстване.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук