тенис

Световният номер 1 Рафаел Надал продължи изключителната си серия на червени кортове и вдигна единадесетата си титла от турнира в Барселона. 31-годишният испанец даде само три гейма на гръцкия тинейджър Стефанос Циципас и спечели финала с 6:2, 6:1 само за 78 минути,  предава СПЕЦИАЛНИЯТ ПРАТЕНИК НА ДЕБАТИ.БГ в Барселона.

Надал записа 15-а поредна победа в Барселона и 19-и последователен успех на червени кортове. Той се намира в серия от 46 поредни спечелени сетове на любимата си настилка. От 2017 г. испанският тенисист има само една загуба в 37 двубоя на клей.

Лидерът в световната ранглиста спечели 87-ата си титла в световния тур на АТП от 127 финала. Той вече има 55 титли в 63-те турнира на червени кортове, в които е стигнал до последния мач.

Надал спечели 33 от 39-те точки във финала с Циципас. Испанецът реализира пет от десетте си шанс за пробив – две в първия и три във втория сет, и отрази трите възможности, които се откриха пред 19-годишния грък.

В своя първи финал в турнирите на АТП Циципас започна със сервис гейм на нула, но загуби следващите пет. Той спря серията на Надал за 2:5, но така и не получи шанс да върне поне единия от двата пробива и шампионът приключи сета на свой сервис.

Втората част започна с два поредни пробива на Надал, след които резултатът стана 3:0. Следващият гейм беше единственият, в който световният номер 1 беше затруднен. Циципас имаше три шанса да върне единия пробив, но Надал ги отрази и поведе с 4:0. В седмия гейм се стигна до трети пробив в подаването на гръцкия тинейджър, което сложи край на мача.

С тази победа Надал си гарантира запазване на първото място в световната ранглиста. Циципас ще направи скок от 19 места до рекордната в кариерата си 44-а позиция.

19-годишният тенисист участваше за пръв път в Барселона, а до тази седмица нямаше нито една победа на червени кортове при професионалистите. Той е първият грък, достигнал до финал в турнир на АТП, от Николас Калпгерулос през 1973 г.

Мачът се игра при проливен дъжд, което допълнително  затрудни младата надежда на Гърция да извоюва заветната победа срещу световният номер 1 в тениса.

Гръцкият тинейджър Стефанос Циципас е последното препятствие пред Рафаел Надал по пътя към 11-та титла от турнира на червени кортове в Барселона.

19-годишният тенисист от Атина се класира за първия си финал в световния тур на АТП след победа в два сета срещу Пабло Кареньо Буста, който в предишния кръг отстрани Григор Димитров.

Гръцкият тенисист заема 63-ото място в световната ранглиста, надигра Пабло Кареньо Буста със 7:5, 6:3 за 95 минути.

Циципас започна вихрено мача с испанеца и поведе с 5:1. Кареньо Буста се възползва от единствената си точка за пробив в мача и изравни при 5:5. Гръцкият тийнейджър, който прави дебют в Барселона, обаче реализира втори пробив, за да вземе първия сет.

Стефанос Циципас
на снимката: Стефанос Циципас

Във втората част имаше само една брейк точка. Тя се откри пред Циципас, който я реализира и след това не даде нито един шанс на съперника да се върне в мача.

ФИНАЛЪТ

19-годишният гръцки талант Стефанос Циципас се закани на легендата Рафаел Надал преди битката им на финала в Барселона по-късно днес (17:00 часа наше време). Младокът призна, че от 10 години се готви за мач срещу Рафаел Надал и е изключително развълнуван.

„Гледал съм поне един милион негови мачове на клей и познавам отлично начина му на игра. Мога да предположа как ще действа във финалния мач и си мисля, че няма с какво да ме изненада“, обяви Циципас пред испанските медии.

И добави:

„Започнах да се готвя за тази среща от близо 10 години. Просто трябва да изляза на корта и да покажа най-доброто от себе си срещу него, както и да се наслаждавам на всеки прекаран миг в игра“.

Надал се намира в серия от 14 поредни победи в Барселона и има 18 последователни успеха на червени кортове. От началото на 2017 г. той има само една загуба в 36 мача на любимата си настилка.

В опит да спечели 77-ата си титла от 113 финала Надал ще срещне за пръв път бившия №1 при юношите Циципас.