Световният номер 2 Рафаел Надал се класира за полуфиналите на турнира от сериите Мастърс в Рим, след като победи сънародника си Фернандо Вердаско с 6-4, 6-0 в среща от четвъртфиналите на надпреварата.

Опитният Вердаско започна силно мача и постигна ранен пробив, но след това Надал намери ритъма си и наложи тотална доминация на корта, за да стигне до чиста победа след час и 38 минути игра. По този начин Надал записа 17-ти успех в 20 мача с Вердаско и продължава преследването си на девета титла от Форо Италико. За място на финала той ще спори с 20-годишния Стефанос Циципас, който се класира за полуфиналите без игра, след като съперникът му Роджър Федерер се оттегли от турнира заради проблем с десния крак.

За полуфиналите се класира и аржентинецът Диего Шварцман, който победи шестия поставен Кей Нишикори с 6-4, 6-2. Шварцман проби съперника си общо пет пъти в двата сета, за да стигне до първа победа от четири опита срещу Нишикори след час и 27 минути игра. Шварцман ще чака световния номер 1 Новак Джокович или сънародника си Хуан Мартин дел Потро на полуфиналите.